+905325441237
bora@ozkent.co

Çaresiz Babanın Girişimcilik Hikayesi

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Gece yarısı acıkmış oğlu çığlık çığlık ağlarken dondurulmuş anne sütünü eritmeye çalışan Ayal Lanternari çaresizlik içindedir.

Donmuş sütü eritmenin tek yolu süt şişesini sıcak suyun altında ya da sıcak suyla dolu bir tencerede bekletmektir.

Bu süreç en azından 10 dakika sürmektedir ve aç bir bebeğin nasıl  ağlayabildiğini bilenler bunun sonsuzluk kadar uzun bir süre olduğunu da bilirler.

Mikrdodalga kullanmayı ise sütün besin değerini düşüreceğinden tercih etmeyen Ayal’in aklına bir fikir gelir: Sütü silindirik tipik biberonlar yerine daha yuvarlak ve yayvan, anne memesine benzeyen kaplarda saklasak, sütün sıcak suda erimesi hızlanmaz mı?

Ayal kendisi gibi bir biomedikal mühendisi olan çocukluk arkadaşı Asaf Kehat’a fikrini anlatır. Fikrin basit ama etkin olmasından etkilenen Asaf, Ayal ile birlikte bu fikri bir girişime dönüştürmeye karar verir.

İkilinin çabaları sonunda Nanobebe’nin doğması ile sonuçlanır. Nanobebe bugün sadece biberonlar değil, süt saklama ve ısıtma setleri gibi ürünler de üreten başarılı bir girişim.

İnovasyon derslerimde hep anlattığım gibi başarılı girişimler insanların kendi problemlerini çözme çabaları ile ortaya çıkıyor.

Peki sizin bu aralar kafayı taktığınız bir problem var mı?

Bir cevap

Bir Cevap Yazın