+905325441237
bora@ozkent.co

Çekirdek İşe Odaklanmak Tehlikelidir

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Herhalde strateji literatüründe en çok yer etmiş, strateji danışmanlarının ağzına en çok pelesenk olmuş kavramdır “çekirdek işe odaklanmak”.

Çekirdek işe odaklanmanın temel mantığı bir işletmenin kaynaklarını tek bir alandaki gelişime ayırması, bu sayede hem uzmanlaşmanın sağlanması, hem artan verimlilik sayesinde karlılığın artması, hem de markanın müşterilerin gözünde o alanın dominant oyuncusu haline gelmesi şeklinde özetlenebilir.

Ülkemizin birbirinden farklı ve bağlantısız bir sürü konuda at koşturan holding yapılanmalarını ya da tekstilden kazandığı parayla inşaat işine girmeyi büyük iş adamlığı sanan tipik girişimci profilini düşünürseniz, çekirdek işe odaklanmanın oldukça akıllıca bir strateji olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Her işten biraz(cık) anlayan ama hiç bir konuda dünya çapında bilgi birikimine, kaynağa ve güce sahip olmayan Türk şirketlerinin yarattığı toplam değerin çok güdük kalmasına şaşmamak gerek.

Öte yandan çekirdek işinizin ne olduğunu doğru tanımlamanız da çok önemli.

Danışmanlık verdiğim pek çok şirkette inovasyonun önündeki en büyük engel çekirdek işe aşırı odaklanmak olabiliyor. Değişen müşteri ihtiyaçları ve teknolojinin sunduğu yeni imkanlar bir yandan yeni iş fırsatları yaratırken bir yandan da çekirdeğe odaklanma sevdalılarının başını derde sokabiliyor.

Diyelim ki bir otomobil üreticisisiniz. Çekirdek işinizin harika otomobiller üretmek ve bakımlarını sağlamak olduğunu düşünüyorsunuz. Peki ya Uber gibi bir teknoloji girişimi oto-pilota sahip araçlar sayesinde insanların tam ihtiyaç duydukları anda kapılarına bir otomobil gönderebiliyorsa?

Tüketicileri otomobil sahibi olmanın tüm külfetinden kurtaran ama harika bir hizmetle her işlerini gören Uber gibi bir firmayla başa çıkmak için yepyeni iş alanlarına girmeniz, yepyeni yetenekler edinmeniz ve çekirdek iş tanımınızı tamamen değiştirmeniz gerekmez mi?

Danışman olarak önerim çekirdek iş tanımınızı genişletmeniz ve tanımı müşterinin ihtiyaçlarından yola çıkarak yapmanız.

Örneğin kendinizi bir otomobil üreticisi olarak tanımlamak yerine, insanların ulaşım ihtiyaçlarına çözümler getiren bir firma olarak tanımlarsanız, müşterilerinize sunabileceğiniz inovatif ürün ve hizmetler çok genişleyecektir.

Ne dersiniz, sizin çekirdek işiniz ne?

Bir Cevap Yazın