+905325441237
bora@ozkent.co

CEO’nuza Söyleyin, Frederic Taylor Öldü!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)


Yeni rekabet ortamı ve yükselen müşteri beklentileri, kurumların yaratıcı fikirler üreten ve bu fikirleri hayata geçirmek konusunda işbirliği içinde çalışan iç girişimcilere sahip olmasını zorunlu kılıyor.

 
Yeni ürün-hizmet tasarımlarından, emsalsiz müşteri deneyimlerinin geliştirilmesine, sosyal medyada müşterilerle direkt ve hızlı temas kurulmasından, müşteri sorunlarını çözerken inisiyatif kullanılmasına kadar pek çok alan yoğun bir iç girişimcilik kültürünü gerektiriyor.
Sadece yaratıcılığın desteklenmesi yeterli değil. Esas mesele uygulama. Departmanlar arası işbirliğinin güçlü olmadığı kurumlarda inovatif fikirler bulunsalar bile uygulamaya geçirilemiyorlar, iyi niyetli iç girişimcilerin önü kapanıyor. 
 
Fikirlerin yeşermesinde de, uygulanmasında da güçlü bir işbirliği iklimi şart. Ve ne yazık ki çoğu şirket bu konuda pek de becerikli değiller.
 
Şirketlerin  pek çoğu hala 100 yıl önce Frederic Taylor’un ortaya koyduğu “Bilimsel Yönetim” ilkelerine göre yapılanmış durumdalar. 
 
Taylor 1911 yılında yayınlanan ünlü makalesi, The Principles of Scientific Management” de verimliliğin işleri mümkün olan en küçük parçalara bölmek ve çalışanların bu küçük iş parçacıklarının icrasında mükemmelleşmesini sağlamaktan geçtiğini öne sürer.
 
Bugün büyük kurumlarda yer alan detaylı iş tanımları, hiyerarşik ilişkileri netleştiren organizasyon şemaları, her iş adımını kurallara bağlayan prosedürler, saat gibi çalışan raporlama sistemleri, çalışanın kurum ile olan ilişkilerini düzenleyen yönetmelikler, mükemmelleşmeyi sağlayan eğitimler ve iş yerinde disiplini hakim kılan idari düzenlemeler hep Taylorculuk anlayışının sonuçlarıdır.
 
Bugün hepimize vazgeçilmez gözüken Taylorcu yöntemlerin kurumlar için belirsizliklerle dolu bugünkü ortamda yetersiz kalıyorlar. İşe yaramıyorlar Taylorculuk kurumları gerekli yenilikleri yapmaktan ve değişime ayak uydurmaktan alıkoyuyor, yenilikçi fikirleri ve uygulamaları boğuyor.
 
Bütün o sistematik yapılar yöneticileri risk almaktan uzaklaştırıyor, kendi işlerinde mükemmelleşen departmanların diğerleri ile işbirliği yapamamaları işletmelerde değişimi de imkansız hale getiriyor…
 
Nasıl mı? Bir daha ki yazımda size bir kaç örnek sunacağım.
 

3 cevap

  1. Feyza Ketenci dedi ki:

    Özellikle kurumsallıktan uzak sektörlerde, bu tarz yönetim biçimini benimsemiş yöneticiler hem zarar görüyorlar hem de ister istemez zarar veriyorlar.

  2. Feyza Ketenci dedi ki:

    Özellikle de kurumsallıktan uzak sektörlerde, bu tarz yönetim biçimini benimsemiş yöneticiler hem zarar görüyorlar hem de ister istemez zarar veriyorlar.

  3. […] mümkün olduğunca ortadan kaldırmaktır. Bu konuda daha önce blogumda yayınladığım yazı dizime göz atmanızı tavsiye […]

Bir Cevap Yazın