+905325441237
bora@ozkent.co

Cinque Terre, Kurban Bayramı, Değerlerine Sahip Çık!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

cinque-terre-italy

Bir süre önce İtalya’nın Cinque Terre bölgesi ve çevresinde kısa bir tatil yaptık. Çok keyif aldığım, herkese şiddetle tavsiye edeceğim türden bir bölge burası.

Nefis mimariye sahip sahil kasabaları, “buralarda zaman durmuş” dedirten bir dokunulmamışlık hissi, pırıl pırıl denizi, şahane ve hiç de pahalı olmayan yeme içme imkanları ile tam bir tatil cenneti Cinque Terre…

Ama bence Cinque Terre’yi özel kılan en önemli faktör bölgede yaşayan İtalyanlar’ın kendilerine has yaşam tarzlarına ve değerlerine sahip çıkmaları.

Bu yaşam tarzını bir kaç kelime ile tanımlayacak olsam şunları söylerdim: Sade ama iç açan bir estetik duygusu, pratiklik ve alçakgönüllülük, her şeyin doğalına ve tazesine meraklı olmak, güzel olana asla dokunmamak ve yeniyi eskiyle uyumlu olarak inşa etmeye gösterilen titiz özen…

Cinque Terre “İtalyan Riveriası” olarak adlandırılıyor aslında; zengin kuzeyli İtalyanlar’ın sayfiye evlerinin ya da bölgenin merkezinde yer alan zengin Cenova tüccarlarının evlerinin bulunduğu bir bölge burası. Ama her şey inadına alçakgönüllü, estetik, pratik, taze, doğal. Bizim zenginlerimizin favori bölgeleri olan Bodrum ya da Çeşme ile karşılaştırınca bu farklılık çok açık gözüküyor.

Bana kalırsa milyonlarca turisti bölgeye işte bu yaşam tarzı çekiyor.

Kendi değerlerine sahip çıkan, mesela öğlen siestasından asla vazgeçmeyen insanların, kendi damak tatlarına göre pişirdikleri taptaze deniz ürünlerini sundukları sade restoranların, bir tane bile Starbucks ya da McDonalds’ın kendisine yer bulamadığı zevkli şehirlerin, çirkin beton yığınlarına izin vermedikleri için alçakgönüllü ama güçlü bir ambiyansa sahip minicik otellerin sizi ağırladığı bir yaşam tarzı cenneti burası.

Orada kaldığımız sürece o yaşam tarzının içinde olmaktan büyük keyif aldık. Daracık sokakların arasına serpiştirilmiş güzellikleri keşfetmek, en iyi peyniri nasıl seçeceğimizi öğrenmek, siestaya kalmadan yemeğimizi yemek için koşturmak, küçücük arabamızı diğer küçücük arabaların arasına vale şımarıklığı olmadan park etmek… Hepsi ayrı bir keyifti, hepsi ayrı birer deneyimdi.

Bugün pek çok güçlü markaya baktığımızda kendi değerlerine sahip çıkma, belli bir yaşam tarzının önderliğini yapma, bu şekilde insanlara daha iyi bir yaşam alternatifi konusunda yeni fikirler sunma gibi özelliklerin ön plana çıktığını görüyoruz, tıpkı Cinque Terre yerlilerinin yaptığı gibi.

Mesela Türkiye’de henüz satılmayan ama ABD’nin en sevilen doğa sporu markalarından Patagonia’yı ele alalım.

Patagonia özellikle doğa sevgisi çok olanların beğenisini kazanan bir marka. Doğayı korumayı temel değeri olarak öne çıkaran marka müşterilerini tüketmemeye, mesela montlarını başkaları ile takas etmeye ya da tamir etmeye teşvik ediyor.

Patagonia müşterilerini daha az tüketmeye sadece teşvik etmiyor, onlara aralarında ürünlerini takas edebilecekleri bir web platfomu sunuyor, eşyalarını nasıl tamir edeceklerini anlatan eğitim videoları sunuyor ve yıpranmış kıyafetleri giymenin daha havalı olduğunu anlatan reklam videoları üretiyor.

Türk markalarının da Cinque Terre ya da Patagonia gibi bazı değerleri sahiplenmeleri, tüm uygulamaları ile bu değerlere ne kadar önem verdiklerini müşterilere hissettirmeleri gerekiyor artık.

Mesela sıradan kurban bayramı mesajları yayınlamak yerine tüm mağazalarını bayram süresince kapatıp personelinin birbiri aileleri ile kucaklaşmasını sağlayan bir markaya ne zaman sahip olacağız bilmiyorum. Evet , bunun bir maliyeti var ama oyun değiştiren bir marka olacaksanız bazı bedeller ödemeye razı olmalısınız. Müşterilerinin derin hayranlığını kazan bir marka olmanın getirisi uzun vadede mutlaka çok yüksek olacaktır.

Bugün müşterilerinin kalbini kazanmak, onlarla derin ilişki kurmak, onlara daha iyi bir yaşam tarzı sunmaktan, gerekirse belli bedelleri ödeyerek sahiplenmekten geçiyor.

Ha bu arada ekleyim; Patagoina dünya çevrecilik haftası boyunca tüm mağazalarını kapatarak personelini çevreci aktivitelere gönderdi, değerlere sahip çıkmak işte böyle bir şey olsa gerek.

Şimdi hepimiz için düşünme zamanı; siz kendi işinizde hangi değerleri yaşatarak oyunu değiştiren marka olursunuz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın