+905325441237
bora@ozkent.co

Çok Anlamlı Bir Girişim: Littlebits

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

 

maxresdefault

Bir önceki yazımda Gelecek Anlam Şirketlerinin Olacak, Karlılık Miyoplarının Değil demiştim. Temel tezim şuydu: Artık hem müşteriler, hem de çalışanlar “anlamlı” şirketleri tercih ediyor, sadece kısa vadeli kar maksimizasyonuna odaklı firmaları terkediyorlar.

Bugün bir girişimci adayı iseniz iş fikrinizin anlamı ne, neden girişiminiz dünyayı daha iyi hale getirecek sorularını kendinize sormalısınız. Eğer büyük bir işletmenin yöneticisi iseniz şirketinizin müşterilere ve diğer paydaşlara kattığı gerçek değerin üzerine kafa yormalı, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek konusunda şirketinize bir rol biçmelisiniz.

Tıpkı Littlebits’in yaptığı gibi.

Ayah Bdeir tarafından kurulan Littlebits (http://littlebits.cc/) birbirine monte edilebilen lego benzeri parçacıklar üretiyor. Ancak bu küçük parçacıkların arasında elektrik motorları ve elektronik modüller de bulunduğundan Littlebits kullancıları robot üretiminden, kendilerine özgü müzik aletleri geliştirmeye kadar çok sayıda yaratıcı projeye imza atabiliyorlar. Aşağıdaki videoda Littlebits parçacıkları ile neler yapabileceğinize dair bir fikir edinebilirsiniz.

Ayah Bdeir şirketinin misyonunu şöyle tanımlıyor: “Littlebits olarak misyonumuz insanlara büyük ya da küçük icatlar yapmaları için güç vermek amacıyla kolay kullanılabilecekleri monte edilebilen elektronik parçacıklar sunmak ve bu sayede donanımı demoktatikleştirmektir.” Ne kadar güçlü ve anlamlı bir misyon, öyle değil mi?

Littebits’i yaratıcılıklarını geliştirmek isteyen çocuklardan, fikirlerini prototipleştirmeye çalışan mucitlere kadar çok geniş bir kesim kullanıyor. Youtube’de Littlebits ile geliştirilmiş çok sayıda ürüne erişebilirsiniz, aralarında gerçekten harika fikirler var. Littlebits çocuklarınıza mühendisliği sevdiriyor, siz yetişkinlere ise yaratıcı hayallerinizi hayata geçirme şansını veriyor.

Littlebits kurucusu Ayah Bdeir’in Ted Talks’ta yaptığı ilham verici konuşmaya buradan erişebilirsiniz. Bdeir güçlü misyon duygusunun zorlu girişim yolculuğunda kendisine ve takımına enerji verdiğini söylüyor röportajlarında.

Peki sizin girişim fikriniz dünyaya nasıl katkıda bulunacak? Ya da yönettiğiniz kurumun insanlığa faydası ne? Hadi şimdi kafa yorma zamanı.

Bir Cevap Yazın