+905325441237
bora@ozkent.co

Çok Düşünen Hindiler Yaratıcı Olamazlar

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Ünlü deneyde bir seramik öğretmeni yılın ilk dersinde öğrencilerini ikiye ayırır. Birinci gruba ürettikleri toplam seramik miktarına göre (basbayağı kilo ile ölçerek) not alacaklarını, ikinci gruba ise kaliteye göre değerlendirileceklerini söyler. İkinci grubun sadece bir tane mükemmel şekilde tasarlanmış çömleği final ödevi olarak teslim etmesi istenmektedir.

Bu ünlü testin sonuçları yaratıcılık açısından oldukça ilginçtir.

En kaliteli, en iyi tasarlanmış ve en çok sanatsal değeri olan çömlekleri beklenenin aksine kaliteye değil, miktara odaklanan grup üretmiştir. Kaliteye odaklanan gruptakiler uzun süre “harika” ürünleri üzerinde düşünmekle vakit kaybetmişler, miktar odaklılar ise yaşadıkları zengin üretim deneyimi ile öğrendikleri sayesinde ürünlerini gittikçe mükemmelleştirmişlerdir.

Yaratıcılığın iş hayatındaki karşılığı olan “inovasyon” projelerinde de durum farklı değildir. Mükemmel ürünler ve iş fikirleri üzerinde uzun uzun tartışan ama bir türlü harekete geçemeyen kişilerin harika denebilecek bir ürünü ortaya koyabildiğini hiç görmedim. İnovasyonda başarı genellikle çok sayıda deneme-yanılma yapmak ve öğrenilenlerle fikrin adım adım mükemmelleştirilmesi sayesinde gerçekleşiyor.

Örneğin çığır açıcı elektirik süpergesini tasarlarken James Dyson tam 5.162 başarısız prototip üretmiş. İnovasyonda başarı öyle aniden gelen ilhamlarla filan olmuyor. Tam tersine inovasyon uzun, acılı, zorlu, çok emek isteyen ve çok başarısızlıkla dolu bir süreç aslında.

Bir başka örnek olarak da Pixar’ı verebilirim. Oyuncak Hikayesi, Kayıp Balık Nemo, Ratatuy ve Ters Yüz gibi muhteşem filmlere imza aran bu stüdyonun bir filmin üretim aşamasından önce 12.000 civarı storyboard çizimi ile fikri olgunlaştırdığını, filmin nihai hale gelmesine kadar kadar ise 125.000 civarı çizim yapıldığını söylesem ne dediğimi daha kolay ifade edebilirim sanırım.

Siz de inovasyon konusunda ciddi iseniz hindi gibi düşünmeyi bırakıp biran önce bir şeyler denemeye başlayın derim ben.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın