+905325441237
bora@ozkent.co

Dandik Poşet Süpermarket Batırır

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bugünlerde sık sık Türkiye Carrefour’un işlerinin pek iyi gitmediği ile ilgili haberler bazında çıkıyor. Kulisler dev perakendecinin Türkiye’den çekilmeye hazırlandığı dedikoduları ile çalkalanıyor. Yayınlanan mali raporlar Fransız perakendecinin ciro büyümesi yaratamadığını gösteriyor…

Elimdeki bilgiler kısıtlı olduğundan (ki Türk ekonomi basının bu tür haberleri yakalamaktaki yetersizliğini başka bir yazıda ele almak lazım) yukarıdaki iddiaların doğruluğundan emin değilim. Buna karşın bir tüketici olarak Carrefour gerçekten de bu durumdaysa hiç şaşırmam doğrusu.

Neden mi?

Kullandıkları dandik poşetlere olan kızgınlığımdan dolayı…

Eğer Carrefour Türkiye’de  batıyorsa bu kullandığı poşetlerin dandikliğinden dolayıdır.

Market alışverişinden sonra evinize giderken birdenbire poşetinizin  parçalandığını ve satın aldığınız ürünlerin yola saçıldığını hayal edin. Ne kadar can sıkıcı, değil mi? Hadi bu kere olsa tamam. Carrefour alışverişlerimde aynı olay üç kez başıma geldi. Her üç olayda da sıkıntımı mağaza müdürüne bildirdim. İlgileneceklerini söylediler.

Sonra ne mi oldu?

Ne olacak hiç bir şey olmadı.

Carrefour aynı dandik poşetleri kullanamaya devam etti. Kimse bana geri dönmedi, beni bilgilendirmedi. Sonuçta ben Careefour’a alışverişe gitmemeye başladım, o oldu.

Eminim şirketin genel müdürlüğünde birileri dandik poşet kullanımı sayesinde elde ettikleri tasarrufları havalı grafiklerle ve sunumlarla yöneticilerine anlatıyordur. Bu grafiklerin ve havalı sunumların göstermediği bir şey var ama: Müşterilerin poşetleri parçalandığı andaki öfkeli suratları.

Ve tabii bu öfke sonucunda rakip marketin tercih edildiği gerçeği.

Şimdi birileri çıkıp bu poşetlerin doğada kolay yok olduğunu söylemesin lütfen. Eğer öyle iseler hoş. Ama bir müşteri olarak yaşadığım berbat deneyimin tesellesi değil bu. Üstelik yurtdışında doğada çözülür kağıt poşetler kullanılıyor ve hiç de parçalanmıyorlar. Ben şirketin buradaki amacının sadece tasarruf olduğunu düşünüyorum.

Herkese müşterilerine yaşattıkları deneyimleri iyi takip etmelerini ve yönetmelerini öneririm. Tasarruf sanıp üstüne atladığınız değişiklikler belki de müşterilerinizin sizi terk etmesine neden oluyordur. Benden söylemesi.

Bir Cevap Yazın