+905325441237
bora@ozkent.co

Değerleri Yazmayın, Bırakın Gözleriniz Konuşsun

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Kurumsal değerlerle ilgili yazı dizimize devam edelim bugün. Bir önceki yazıda katılımcı bir şekilde değerleri belirlemenin, aslında gerçek olmayan iyiliklerle dolu bir değerler silsilesi yarattığından bahsetmiştim. Yani Yalan Dünya’nın değerlerinden…

Tabi böyle güzel değerlere sahip olmak hoş bir fikir. Ama eğer çalışanlarınızın belirlediğiniz değerlere inanmasını istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şey %100 dürüst olmaktır.

Mesela “müşteri odaklıyız” gibi bir değeri duvarlarınıza yazıp, müşterilerinizin aleyhine olabilecek kararları yeri geldiğinde hiç gocunmadan alabiliyorsanız, bu tüm inandırıcılığınızı yok edecektir. O nedenle kurum değerlerinin belirlenmesinde katı bir gerçekçilik çok önemlidir.  Hakikaten yapamayacaklarınızı ve uğruna fedakarlıklara katlanamayacaklarınızı asla değer diye ortaya atmayın.

Öte yandan değerlerin kurumun stratejilerine ve hedeflerine yardımcı olacak nitelik taşıması gerekir. Mesela kurumun içinde bulunduğu pazar hakikaten inovasyon olmadan yaşanamayacak bir pazarsa “yaratıcılık” diye bir değer tanımlamak gerekir. Sanat için sanat yapılmaz ne olsa:)

Değerler insanların biribirilerine hoş davranmaları veya kendilerini iyi hissetmeleri için değil, kurumun stratejik hedeflerine uygun hareket etmeleri için tasarlanmalıdır. Sözgelimi bana kalırsa pek çok sektörde “Disiplinli Çalışma” başarıya ulaşmakta “Yaratıcılıktan” daha kritik bir rol oynar. O yüzden de çalışanlarınızı yaratıcılığa teşvik etmektense disiplini öne çıkarmanız çok daha akıllıca olacaktır.

Bir kurumun neleri yapıp neleri yapamayacağını en iyi üst yönetimi bilir. Ya da en azından bilmelidir. Yine bir kurumun stratejik önceliklerini ve bu önceliklere ulaşmak için çalışanlarının nasıl davranması gerektiğini bilmek de üst yönetimin görevidir. Ya da en azından öyle olmalıdır. Ayrıca siz duvar yazılarınızı ne kadar süslü yaparsanız yapın, üst yönetimin günlük davranışları, uygulamaları ve kararları kurumsal “gerçek” değerleri ortaya koyarlar.

Bütün bu nedenlerle kurumsal değerlerin belirlenmesi ve benimsenmesinin sağlanması DOĞRUDAN ÜST YÖNETİMİN GÖREVİDİR. Hatta bana kalırsa EN ÖNEMLİ GÖREVİDİR. Öyle çalışanların katılımında danışman firmaların “hazır değerler envanterlerinden” yararlanarak üretilecek değerlerden kimseye hayır gelmez.

Bir sonraki yazımda değerler meslesini tartışmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın