+905325441237
bora@ozkent.co

Deneye Yanıla İnovasyon

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Eğitimlerimde katılımcıların inovasyon hakkında yanlış bir izlenime sahip olduklarını görüyorum sık sık: İnovatif fikirlerin birden bire insanların zihninde yeşerdiğine inanıyorlar. Oysa gerçekte durum çok farklı.

Yaratıcılıkla ilgili sevilen hikayelerin tersine, çoğu inovasyon ancak uzun çalışmalar ve deneme-yanılma süreçleri ile ortaya çıkar.

Her yepyeni iş fikrinin piyasaya çıkmadan önce teknik özellikleri, hedef müşteri segmenti, fiyatlandırması, dağıtım kanalı, pazar konumlandırması gibi çok sayıda bilinmezi çözümlemesi gerekir.

Ve bütün bu bilinmezleri bir anda çözebilen bir dahiye henüz rastlanmamıştır.

Benim hem inovasyon, hem de girişimcilik eğitimlerinde üzerinde durduğum temel yaklaşım inovatif fikirlerin adım adım gelişen bir (fikir-uygulama-deneme-geribildirim-öğrenme-yeni fikir) döngüsüyle geliştirilmesidir.

Ama klasik ürün geliştirme süreçlerinin tersine, önerim inovatif fikrin en basit haliyle bile olsa hemen müşterilerle buluşturulması, onlardan alınacak geribildirimler ışığında fikrin yeniden şekillendirilmesi ve sürekli olarak geliştirilmesi şeklinde. Bu sayede fikirlerin müşteriler tarafından nasıl görüldüğü hızlı bir şekilde ortaya konabilir.

Önemli olan basit prototiplerin hızla geliştirilmesi, bunların sahada gerçek müşterilerle test edilmesi ve alınan geribildirimlerle yeniden şekillendirilmeleridir. Emek isteyen bu sürecin özenle yönetilmesi gerçek bir inovasyon yapma ihtimalinizi yükseltecektir.

Bir Cevap Yazın