+905325441237
bora@ozkent.co

Doktorların Sonu Geliyor!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Zaman zaman geleceğe bakan insanların son derece kışkırtıcı öngörülerine tanık oluyorum okuduklarım arasında. 

The Futurist dergisinde denk geldiğim şu görüşe ne dersiniz bakalım. Doktor arkadaşları kızdırmak pahasına paylaşıyorum. Görüşlerinizi merak ediyorum.

“Büyük veri doktorların%80’inin yerini alacak” – Vinod Khosla, Sun Mycrosystems’in kurucu ortağı ve Kleiner Perkins Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Koshla bu açıklamayı San Francisco’da Rock Health (Sağlık) tarafından düzenlenen Sağlık İnovasyon Zirvesi’nde yaptı.

Hiçbir zaman kelimeleri ağzınca geveleyen biri olmayan Koshla, bu sektör ile ilgili sönük görüşünü paylaşarak başladı. 

“Sağlık hizmetleri aynı büyücülük gibi ve çoğunluklar gelenekler üzerine kurulu. Girişimcilerin, doktorların “Voodoo (büyü) doktorları” gibi çalışmaktan uzaklaşıp daha fazla bilim adamı gibi hareket etmeye başlamalarına olanak sağlayacak yeni teknolojiler geliştirmeleri gerekiyor.”

Sözlerine şöyle devam etti; “Sağlık hizmetleri daha fazla veri tabanlı ve iyilik ile ilgili olmak zorunda, hastalara hizmet ile değil. Zamanla, doktorların yüzde sekseninin yerini makineler alacak.”

Koshla sağlık hizmetleri sektörünün bir parçası olmanın büyük bir dezavantaj olduğuna inanıyor. Bu tarz bir sektörü dağıtmak için girişimcilerin var olan statükonun dışından saldırması gerekiyor.

İğneleyici yorumları bir tartışma fırtınasına sebep olsa da tepkiler, Koshla’nın büyük verinin sağlık hizmetlerini önemli ölçüde değiştirmesi hakkındaki ana fikrini büyük ölçüde çürütmeyi başaramadı. 

Bir Cevap Yazın