+905325441237
bora@ozkent.co

Dropbox İnovasyon Kültüründen Ne Öğrenebiliriz?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Dropbox Hackweek

Büyük kurum yöneticilerinin inovasyon konusunda düştükleri en büyük hata, hantal kurum kültürlerine ve çok sıkı kurallara dayanan iş yapma şekillerine rağmen yaratıcı fikirler çıkarabileceklerine inanmaları.

Oysa yaratıcı fikirler ancak kendilerine uygun bir iklim buldukları zaman yeşerebilen narin ve kırılgan yaratıklardır. Büyük kurumların eizici çarklarında yaratıcı fikirlerin yeşermesi ve büyümesi neredeyse imkansızdır.

Son yılların en başarılı girişimlerinden olan Dropbox büyümenin getirdiği yukarıdaki sorunların tuzağına düşmemek ve kurumdaki yaratıcılık iklimini canlı tutmak için ilginç bir yöntem bulmuş: HackWeek.

HackWeek uygulamasında Dropbox mühendisleri üzerilerinde çalıştıkları projeleri bir kenara bırakıp tam bir hafta boyunca canlarının istediği konu üzerinde çalışıyorlar. Üstelik seçtikleri konunun Dropbox ile ilgili olmasına bile gerek yok; yeter ki projeden keyif alsınlar, başka hiç bir sınırlamaları yok. Bu yaklaşımla insanların yaratıcı genlerini canlandırmaları sağlanıyor.

Hafta sonuna gelindiğinde fikirler sunuluyor ve en başarılıları ödüllendiriliyor. Ayrıca bütün hafta tam bir parti havasında geçiyor. Pinpon turnuvalarından, langırt maçlarına ve çeşitli eğitimlere kadar pek çok etkinlikte gerçekleştiriliyor. Böylece yaratıcılık için gerekli ilham verici ve eğlenceli ortam da yaratılmış oluyor.

Aslında “hack” bilgisayar korsanlığını hatırlatan negatif bir sözcük ama Dropbox kültüründe sınırlamalara rağmen yaratıcı ve akıllı olmak anlamına geliyor. Aşağıdaki videoda Dropbox HackWeek’den çeşitli görüntüler izleyebilirsiniz. Belki sizin de kurum çalışanlarınızı sıkıcı işlerden bir süre de olsa kurtarıp canlarının istediği projeye odaklanmalarına izin verme zamanınız gelmiştir. Bırakın çalışanlarınız hem eğlensinler hem de yaratıcı fikirlerle şirketinizin geleceğini hazırlasınlar.

Bir Cevap Yazın