+905325441237
bora@ozkent.co

Dünya’nın En Büyük 11. Ekonomisi: MIT Üniversitesi 

(Okuma Süresi: 2 Dakika)


Bill Aulet’in “Disciplined Entrepreneurship” isimli kitabını okuyorum bu aralar. MIT’de öğretim görevlisi olan Aulet’in kitabı inovatif fikrini başarılı bir işe dönüştürmek isteyen insanlar için kesinlikle bir başucu kaynağı.

Kitap MIT üniversitesinin Amerika’daki girişimciliğe verdiği desteği büyüleyici rakamlarla ortaya koyuyor.

MIT öğrencileri her yıl 900 şirket kuruyorlar. 2006’dan bu yana 25.000’den fazla şirket kurmuş durumdalar. Bu şirketler 3 milyon kişiyi istihdam ediyorlar ve yıllık ciroları 2 Trilyon doları buluyor. Bu gelirleri ile MIT mezunlarının kurduğu şirketler dünyanın en büyük 11. ekonomisini oluşturuyorlar.

İnanılır gibi değil ama MIT mezunlarının kurduğu şirketlerin toplam gelirleri Türkiye ekonomisinin neredeyse 3 katı.

MIT mezunlarının kurduğu şirketlerin çok büyük bir bölümü teknolojik inovasyona dayalı. Üniversitenin ünlü laboratuvarlarının bunda büyük katkısı var hiç şüphesiz. Ama yazar meselenin sadece teknoloji laboratuvarları olmadığını MIT’de girişimciliği bu derece tetikleyen asıl unsurun girişimciliği destekleyen olumlu geribildirim döngüsünü sağlayan ekosistemi olduğunu iddia ediyor.

Aulet’in “MIT’deki Başarılı Girişimcilik Ekosistemini Oluşturan Ruhun ve Becerilerin Olumlu Geribildirim Döngüsü” adını verdiği model aşağıdaki gibi görünüyor.


Girişimciliği öğrenmeyi, öğretmeyi ve uygulamayı çok güçlü bir olumlu geribildirim döngüsü ile teşvik eden MIT ekonomi sisteminin ortaya çıkardığı muazzam sonuçları kıskanmamak mümkün değil.

Bizim üniversite yöneticilerimizin de kafa yorması gereken bir konu MIT’in başarısı. Tabii şirket yöneticileri de kendi kurumlarında inovasyonu destekleyen bir ekosistemi yaratmak konusunda bu modelden yararlanmaları mümkün gözüküyor.

Bir Cevap Yazın