+905325441237
bora@ozkent.co

Dünya’nın En Kötü Yöneticileri Türkiye’de mi?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Mühendis olmak için önce üniversite sınavlarında yüz binlerce genci ekarte etmeniz, sonra da zorlu bir eğitimle mühendislik diploması almanız lazım…

Doktor olmak için bilmem kaç yıl üniversitede dirsek çürütmeniz sonra da bitmez tükenmez mecburi hizmetlerde sürünmeniz gerekiyor…

Avukat olmak için onca eğitimden sonra bir de uzun yıllar staj yapıp baro sınavlarına katılmanız şart. Adam yerine konmak için adliye koridorlarında ömür tüketmeniz de resmi olmayan şart…

Hepsinden geçtim, ve lütfen küçümsediğimi filan düşünmeyin, kamyon sürücüsü ya da forklift operatörü olmak için bile belirli sağlık koşullarına sahip olmanız ve bir takım sınavlardan geçmeniz gerekiyor.

Yönetici olmak için ise bunların hiç birine gerek yok!

Bir önceki işinizde başarılı olmanız (çoğu zaman öyle çok başarılı olmanıza bile gerek yok) yeterli. Mesela iyi bir satış elemanı iseniz, kurumunuz sizin iyi bir satış yöneticisi de olacağınızı varsayıyor. Zaten iyi bir mühendis iseniz sizden mutlaka iyi bir üretim müdürü de olabilir.

Peki olabilir mi hakikaten?

Türkiye ekonomi alanındaki bütün afra tafrasına rağmen aslında hala son derece verimsiz bir ülke. Bu verimsizlik sonuçta kendini kişi başı milli hasılada ifade ediyor. Elbette ülkemizdeki verimsizliğin bir sürü farklı sebebi var ama yönetici kalitemizin düşüklüğü de hiç kuşkusuz faktörlerin için de önemli bir yer alabilir.

Yanlış anlamayın. Devlet sektöründeki yöneticilerden bahsetmiyorum sadece. Özel sektörde de durum farklı değil. Hayatı boyunca yöneticilik konusunda hiç bir eğitim almamış, bırakın bir eğitim almayı, hiç bir kitap hatta bir makale bile okumamış insanlar yönetici pozisyonlara atanabiliyor ülkemizde.

2009’da yayınlanan bir araştırmaya göre Türkiye’de Dünya’daki en mutsuz çalışanlara sahip ülkeler sıralamasında üçüncü ülke.

Dehşet verici değil mi?

Bunca mutsuzluktan verim çıkar mı?

Dünya’nın en mutsuz çalışanlarına sahipsek, muhtelemen dünyanın en kötü yöneticilerine de sahibiz. Bu da böyle biline.

Bu durumda, bana kalırsa yöneticilik için de bir sınav açmalı ÖSYM. Üstelik sadece yönetici becerileri konusunda yazılı bir sınav olmamalı, uygulamalarla da kontrol edilmeli yöneticilerin tarzları.

Müdürlük bedava olmamalı yani.

Özel bir beceri olduğu kabul edilmeli ve ona göre hareket edilmeli.

İyi yöneticiler yetiştirmek milli bir mesele olarak ele alınmalı.

Gülmeyin, çok ciddiyim.

3 cevap

  1. Anonymous dedi ki:

    Bence 'yönetici' kelimesi hepten yanlış..Takım lideri vs gibi başka kelimeler kabul görmeli artık. Nasıl özürlü denmiyor, yerine engelli deniyorsa..Alaturka bir hiyerarşiden , ekip çalışmasına geçmemiz lazım ama bu önce devlet kültürü ile başlar, yani şimdilik ütopik bir düşünce.. E.Ç

  2. Anonymous dedi ki:

    Değindiğiniz üzere temel problem mutsuzluk. Kurumların çalışanlarına mutsuzluk aşılaması ülkemizin büyük problemi. Sanki yöneticilerden önce kurumların (ortak, yönetim kurulu) kendini sorgulaması gerekiyor. Kurumun, yönetici dahil tüm çalışanlarına sürekli olarak "değersizsin" mesajı verdiği bir ortamda yönetici de tek sorumlu olmasa gerek. Diğer taraftan çoğu yöneticinin yöneticilik alanında kendini geliştirmek adına hiç bir şey yapmadığı da bir gerçek. Çalıştığı kurumun yönlendirdiği zorunlu eğitimler dışında bu alanda okuyan sayısı çok az. Ben ders almam ders veririm kültürü gelişimin önünde ciddi bir engel teşkil etmekte.

  3. Bora Özkent dedi ki:

    Sayın adsız çok güzel yorumlar ve yerinde değerlendirmeler gönderiyorsunuz. Hatta "ben ders almam ders veririm" ile bana yeni bir yazi konusu icin ilham verdiniz. Tesekkurler.

Bir Cevap Yazın