+905325441237
bora@ozkent.co

Düşman Kardeşler: İnovasyon ve Alışkanlıklar

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Biz insanlar alışkanlıklarımızın kölesiyiz.

Yapmayı bir kez iyi öğrendiğimiz şeyleri yapmaya, artık üzerinde hiç kafa yormadan kullanabildiğimiz ürünleri kullanmaya ve bir şekilde alıştığımız markaları satın almaya bayılıyoruz.

Yeni şeyler öğrenmektense, harika olmasalar da, iyi bildiğimiz eski şeylere sadık kalmak, alıştığımız davranışlarımızı devam ettirmek genlerimize işlenmiş bir davranış kodu adeta.

Alışkanlıkların hayatlarımızda bu kadar güçlü bir rol oynamasının nedeni  gayet basit: Enerji tüketimimizi minimize etme çabamız…

Yeni şeyler öğrenmek, örneğin yeni bir teknolojik ürünün çalışma mantığını çözmek beynimizin çok fazla enerji harcamasına neden oluyor. Oysa  insanoğlu yakın zamana kadar hep yiyecek kıtlıkları ile uğraştığından evrimsel gelişiminde az enerji tüketmeyi temel bir hayatta kalma stratejisi olarak DNA’sına işlemiş adeta.

İnsanların alışkanlıklarına bu kadar sadık olması inovasyon savaşçılarını zorlayabiliyor. Öyle ya, insanlar mevcut ürünlerini kullanmaya devam etme eğilimindelerse onları yepyeni ürün ve hizmetlere nasıl ikna edebilirsiz ki? Çok sayıda girişim ve yeni ürün fikrinin başarısızlığının ardında aynı neden yatıyor zaten; tüketicilerin eski alışkanlıklarından vazgeçememeleri.

Bu ilginç çelişkiden çıkmanın çözümleri var neyse ki. İşte benim önerilerim.

Ürününüz müşterinin kullandığı eski çözümden 10 kat daha iyi olsun:

Eğer yeni ürününüz müşterinin mevcut çözümlerinden 10 kat daha iyiyse müşteriler alışkanlıklarından vazgeçmeye heveslenecektir. IPhone 2006 yılında piyasaya çıktığında Nokia ve Blackberry gibi sert rakiplerinden çok sayıda müşteri çalmayı başardı çünkü internete erişim konusunda 10 kat daha iyi bir arayüz sunuyordu.

Tabii 10 kat sembolik bir rakam. Mühim olan müşterilerinizin gözünde önem taşıyan en az bir faktörde rakip çözümlerden kat kat daha iyi olmanız. Artık 10 kat, 9 kat ya da 8 kat size kalmış, yeter ki müşteriler farkınızı anlasınlar ve alışkanlıklarını değiştirmeyi göze alsınlar.

Ürünüzü mevcut müşteri ara yüzlerine sadık kalarak iyileştirin:

İnovasyon deyince pek çok insan büyük ve radikal değişiklikleri anlıyor. Oysa elinizde zaten başarılı bir ürün varsa bu ürünü daha da mükemmelleştirmek de önemli inovasyon fırsatlarını içerir. Burada mühim olan ürünü iyileştirmeye çalışırken müşterileri alışkanlıklarının dışına çıkmaya fazla zorlamamaktır.

Google arama motoru, neredeyse ilk çıktığı günden beri kullanıcılarını aynı arayüzle buluşturan ama arka planda yaptığı müthiş inovasyonlarla arama sonuçlarını sürekli olarak iyileştiren ve kişiye özelleştiren başarılı bir örnek oluşturuyor söylediklerime. Google kullanıcıları arka plandaki karmaşık algoritmaların farkında bile olmadan yıllardır alışkın oldukları arayüzle işlemlerini kolayca yapıyorlar.

Yeni ürününüz müşterinin eski alışkanlıklarına benzer bir arayüze sahip olsun:

Arçelik’in Türk kahvesi makinasını çok başarılı kılan temel faktörlerden birisi kullanıcıların geleneksel ocak üzerinde cezve ile kahve pişirme alışkanlıklarına çok benzer bir deneyim sunması. Telve’de de kahve ve suyu cezveye tıpkı klasik yöntemde olduğu ölçülerde katıyorsunuz. Tek fark cezveyi (ki gerçek cezvelere şekil olarak de benziyor) ocağın üzerine yerleştirmek yerine makinanın haznesine koymanız.

SMS’in yerini alan WhatsApp’in de benzer bir strateji izlediğini söyleyebiliriz. Tıpkı SMS’in yaptığı gibi telefon rehberinizden yararlanan ve arayüzü de SMS ekranlarına benzeyen WhatsApp’in inanılmaz başarısının nedenlerinden birisi de kullanıcı alışkanlıklarına sadık kalması hiç kuşkusuz.

Evet, yeni ürünler geliştirmek ve bunları müşterilere benimsetmek hiç de kolay bir süreç değil. Ama yukarıdaki temel ilkeler başarı şansınızı artıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın