+905325441237
bora@ozkent.co

Duygular İçin İnovasyon

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

night_time

İnovasyon fırsatları her zaman müşteri problemlerinin ardına gizlenir. Size düşen önce bu problemleri keşfetmek sonra da yeni çözümler hayal etmek.

Üstelik müşteri problemleri sadece somut ve fiziksel konularla sınırlı değildir. Müşterilerimizin duygusal ihtiyaçları da harika inovasyon fırsatları yaratabilir, bu da inovasyon için oyun sahanızı genişletir.

Eğitimlerimde çok yararlandığım ABD’li yazar Tina Seelig’in İNOVASYON adlı kitabında duygusal ihtiyaçlara yönelik inovasyonlarla ilgili harika bir örnek var. Önce kısaltarak paylaştığım bu örneği okuyun, sonra da müşterilerinizin karşılanmamış duygusal ihtiyaçlarının neler olabileceğini  düşünün. Belki siz de kendi inovasyon fırsatınızı yakalarsınız.

“ABD’li temizlik malzemeleri üreticisi Kimberley-Clark, Procter&Gamble ile bebek bezleri satışı konusunda girdiği rekabette çok geride kalmış durumdaydı.

Satışları arttırmak için fırsatlar arayan Kimberley-Clark yöneticisi Michael Berry müşterilerle mülakatlar yaparken şaşırtıcı bir gerçeğin farkına vardı. Şirket çocuk bezlerini sanki tehlikeli atıkları imha etmeye yarayan bir malzeme gibi pazarlamaktaydı. Buna karşın ebeveynler çocuk bezlerini çocuklarının rahatlığını sağlayan bir şey olarak görüyorlardı.

Çocuk bezi ile uğraşmak ebeveynler için çocuk büyütmenin bir parçasıydı. Ayrıca çocuk bezi ebeveynler tarafından yanı zamanda bir giysi gibi görülüyordu. Müşterilerinin çocuk bezi ile ilgili algılarını daha derinden inceleyen Michael Berry çok ilginç bir keşifte daha bulundu.

Ebeveynlere “Çocuğunuz hala bez kullanıyor mu sorusu” yöneltildiğinde son derece utanıyorlardı. Bezden kurtulma süreci tuvalet terbiyesi eşiğindeki aileler ebeveynler için büyük bir sıkıntı oluşturuyordu. Bezden kurtulamamak hem annelere kendilerini başarısız hissettiyor, hem de çocuklarının gelişimi konusunda kafalarında soru işaretleri yaratıyordu.

Ebeveynlerin bu önemli duygusal ihtiyacını çözmek isteyen Michael Berry, Pull-Up fikrini ortaya attı.

Çocuk bezi ile don arasında bir geçiş ürünü olan Pull-Up hem ebeveynler, hem de çocuklar için bir başarısı simgesiydi. Çocuklar Pull-Up’ı kendileri giyebildiklerinden büyüdüklerini hissediyorlar, ebeveynler ise çocuklarındaki gelişimi gözlemlediklerinden mutlu oluyorlardı. Ayrıca bir giysi gibi tasarlanan Pull-Up’lar çeşitli Disney kahramanları ile süslendiğiklerinden çok da şık gözüküyor ve çocuklar tarafından seviliyorlardı.

Pull-up pazarda da çok başarılı oldu ve Kimberley-Clark’ın cirosuna yaklaşık 1 Milyar dolarlık katkıda bulundu.”

Yaraelanılan Kaynak: İnovasyon/Tina Seelig/Kuraldışı Yayınları

 

Bir Cevap Yazın