+905325441237
bora@ozkent.co

E-Kitap Okuyucusu Satışları Düşüyor ve Bu Çok İyi Bir Şey (2 Dakikalık Okuma)

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Dijitalleşmenin hangi sektörleri tamamen yıkacağı, hangilerini ise kökten değiştireceği her zaman heyecanlı bir tartışma konusu benim için. Bu konuda bazen yanılıyor, bazen ise sandığımdan da haklı çıkıyorum. 

E-kitapların ve e-kitap okuyucularının pek de gelecekleri olmadığını tahmin ediyordum mesela. Ve bu konuda haklı çıktım.

2011 yılında zirveye ulaşan ve 23.6 milyon adet satılan e-kitap okuyucusu cihazların o şanlı günlerinden eser kalmamış durumda. 2016 yılında küresel e-kitap okuyucusu satışları 7.1 milyona kadar gerilemiş durumda.

E-kitap satışları da çakılmış durumda bu arada. Örneğin 2016’da İngiltere’de e-kitap satışlarında %4’lük düşüş olurken basılı kitaplarda satış artışı %7’yi bulmuş durumda.

Başka bir yazımda plak satışlarındaki artışın üzerinde de durmuştum hatırlarsanız. Anlaşılan o ki insanlar bazı ürünlerle olan ilişkilerini soğuk ekranlara teslim etmeye razı değiller. Ve bence bu insanlık hakkında umut verici bir gelişme.

Fiziksel bir kitabı elinizde tutarken, sayfalarını koklarken, satırlarının üzerini çizer, sağına soluna notlar alırken hissettiklerinizi e-kitaplar asla sağlayamıyorlar.

Kitabı tamamladıktan sonra kapağını kaparken yaşanan zafer duygusu ya da sevdiğiniz yazarın tüm kitaplarının kütüphanenizde dizili halinin verdiği tuhaf huzura ne demeli peki?

İnsanız biz.

Dokunmaya, koklamaya, biriktirmeye, paylaşmaya ihtiyacımız var.

Evet dijitalleşme bazı alanlarda büyük rahatlık sağlıyor ve bizi otomobiller ya da televizyonlar gibi saçma ürünlerden kurtarıyor. 

Ama plaklarımız ve kitaplarımızın yarattığı duygu patlamasını yerini alacak ekranlar yaratılmadılar daha.

7 cevap

 1. sabunagaci dedi ki:

  Ben sıkı bir okuyucuyum ama hem e kitap hem sesli kitap hem klasik kitap tüketicisiyim. Yazıdan anladığım E kitap düştü de karşılığında kitap okuma arttı mı? Belki toplam okuma da düştü? Ya da sesli kitaba kaydı olamaz mı?

 2. Mehmet dedi ki:

  E-kitap okuyucu satışındaki düşüşün kaynağını “basılı kitap vs ebook” olarak görmek bence yanlış.

  Telefonlardaki ekran boyutu artıp phabletler normalleşmeye başlayınca satışlar düşmüş olabilir. Yalnız ebook özellikle yeni neslin de gelmesiyle beraber basılı kitabı ortadan kaldıracaktır. Aynı gazetede ve dergide olduğu gibi basılı kitap dönemi bitecek. Hatta Spotify tarzı ebook platformları kullanılacak. Basılı kitaplar taş plak gibi nostalji olarak kalacak.

  • boraozkent dedi ki:

   Rakamlar fikirlerinizi desteklemiyor. Sadece e-kitap okuyucuları değil, e-kitap satışları azalıyor. Amazon bu nedenle fiziksel kitapçılar açmaya başladı. Plak satışları da rekorlar kırıyorlar. Sevgiler.

 3. Yonca Karalamaci dedi ki:

  Amerika ve İngiltere’de ya da dunyada boyle bir donusum olabilir. Sizin de fikriniz farkli olabilir. Ben epup formatini basiki kitap okumaya tercih ederim. Cunku surekli elinde olan genis ekran telefonundan kitap okumak harika epup format programlari ile cok daha kullanisli. Asla bitmeyecektir. Basili kitabin yeri de ayri ancak isik istiyor, gozluk istiyor, tasimak gerekiyor. Ama bulutunda binlerce kitap tasiyip istedigin kitabi istedigin zaman ce mekanda okuyabiliyorsun. Cocugunu kisilmis bir isikta ayaginda uyusun diye sallarken, yada yatakta isik kapaliyken, işte kisa molanda hizlica acip istedigin yazi formatinda, font buyuklugunde okuma sansin var. Ozgurluk aslinda. Hem daha ucuz, hem kolay. Kitap icin agac kesilmiyor. Doga dostu. Evinde yer tutmuyor minimal yasama uygun. Ama kitabin guzelligi keyfi hep yanimda:) Ben de bu surecte dusmus bile olsa gelecekte basili kitabin var olmayacagini dusunuyorum. Gelecegi biraz uzun düşünebilirsiniz:)

  • boraozkent dedi ki:

   E-kitabın pek çok avantajı olduğu kesin. Ama en azından şimdilik rakamlar benim tezimi savunuyor. Çok uzun vadeli bakıldığında durumlar ne olur bilemem ama ben basılı kitabın yaşayacağını düşünenlerdenim. Sevgiler.

 4. Yonca Karalamaci dedi ki:

  Bu arada ucretsiz paylasim siteleri cok revacta. Epub eskinin mp3 paylasimi napster donemlerinin yolunu izliyor gibi. Abonelikli siteler var. Baktimda ciddi tiklanan yabanci siteler var. Belki okuyucuyu onlar calmistir.

Bir Cevap Yazın