+905325441237
bora@ozkent.co

Eames’lerin Tasarım ve İnovasyonla Dolu Hayatının Belgeseli

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Eames çiftini tanımıyor olabilirsiniz. Oysa Charles ve Ray’in evliliklerinden oluşan Eames çifti bugün hala kullandığımız pek çok ikonik mobilyanın tasarımcısılar.

Çok büyük ihtimalle onların tasarladığı bazı ikonik ürünlerin imitasyonları evinizde var. Ya da gittiğiniz restoranlarda, otellerde hatta havalanlarında onları deneyimliyorsunuz.

Aşağıdaki bazı ünlü tasarımların gözünüze tanıdık gelenleri olduğuna eminim. Daha geniş bir Eames kolleksiyonuna ise şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.vitra.com/en-dk/search?s=Eames

Eames çifti 1940-1970 yılları arasında olağanüstü tasarımları ile mobilya ve mimarlık sektörünü büyük inovasyonlarla tanıştırdılar. Bugün hala endüstriyel tasarımcılar onların fikirlerinden ve tasarım metodolojilerinden etkileniyorlar.

Hayat hikayeleri de tasarımları kadar ilginç bu arada. Her ikisinin tasarımı ve inovasyona bakış açılarından öğrenilecek çok şey olduğu gibi, bu kadar yaratıcı iki insanın nasıl bir yaşam sürdürdüklerini izlemek de unutulmaz bir deneyim oldu benim için.

Çiftin hayatını anlatan “Eames, The Architect and The Painter” adlı ingilizce alt yazılı belgeselin tamamını YouTube üzerinden izleyebilirsiniz. Aşağıda fragmanınına göz atabileceğiniz bu belgeselin inovasyon ve tasarıma düşkün dostların kaçırmaması gereken şahane bir izlence olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın