+905325441237
bora@ozkent.co

Elon Musk Sinirimi Bozuyor

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İyisiyle, kötüsüyle 25 yıldır iş hayatının içindeyim. Başarılı bir eğitim şirketim var. Ayrıca Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden Koç Üniversitesi’nde ders veriyorum. Akademik kariyerim de hiç fena değil. Yani kabul edilebilir standartlara göre kendimi başarılı bulabilirim.

Ama bulamıyorum.

Çünkü şu Elon Musk denen adam var.

Hani daha bu hafta uzaya gönderdiği füzeyi sağ salim geri döndürmeyi başararak insanoğlunun uzay macerasında yepyeni bir devri açan SpaceX’in sahibi Elon Musk.

SpaceX’in bu yaptığını ABD, Rusya ve Çin gibi koca koca devletler beceremediler. O kadar acayip bir başarı yani.

Ama bu Elon efendinin tek başarısı da bu değil ki. Daha neler var neler kariyerinde…

Dokuz yaşında ilk bilgisayarı ile Blastar isimli oyunu yazdı. Bu oyunu 1983 yılında bir bilgisayar dergisine 500 Amerikan dolarına sattı. Yani ilk “exit”ini yaptığında sadece 12 yaşındaydı. (12 yaş mı, ciddi misin ya, ben o yaşta ne halt yiyordum ki diyorsan bizdensin değerli okuyucu.)

Musk 25 yaşındayken kardeşi Kimbal’la Zip2’yi kurdu. Zip2’nin hedefi işyerlerini  rehberde yer almanın iyi bir fikir olduğuna ikna etmekti.

O zamanlar için oldukça yenilikçi bir fikir olan Zip2 Compaq’a 307 milyon dolara satıldı ve 27 yaşındaki Musk, bu satıştan 22 milyon dolar kazandı. (Ben ise o yaşta bir danışmanlık firmasında müdür olmanın hayalleri ile gece mi gündüzüme katıyordum henüz.)

Musk’un bir sonraki girişimi çetrefelli bir hikaye ile kurulan ünlü para transferi girişimi PayPal’dı.

E-Bay ,PayPal’ı 2002’de 1.5 milyar dolara satın aldığında, Musk abimiz hem cebine 180 milyon dolar indirmeyi başardı, hem de çevrimiçi ticaretin sonraki yıllardaki hızlı büyümesinin önünü açan bir lider olarak ün kazandı (Artık bu noktadan sonra kendi kariyerimden hiç bahsetmek istemiyorum nedense).

PayPal’ın satışıdan doğan devasa kişisel servetin üzerine yatıp Bodrum’a yerleşmek varken, Musk efendi yerinde duramayarak inanılmaz alanlarda çok iddialı yatırımlar yaptı.

Önce roket firması SpaceX’ı kurarak uzay yolcuğuna, sonra ise Tesla’yı kurarak otomobil sektörüne büyük yenilikler getirdi, adeta bu sektörleri yıktı.

Bugün Elon Musk’ı Edison’la, Henry Ford ile kıyaslayan insanların sayısı hiç de az değil. Girdiği her işi alanında oyunun kurallarını tamamen değiştiren Musk’ın hala çok genç olduğunu göz önüne alırsanız ileride neler yapabileceğini merak etmemek de mümkün değil.

Kişisel serveti 12 Milyar doları aşan Musk, enerji ve ulaştırma alanında yeni projelerin peşinde, kim bilir nelerle çıkacak karşımıza. (Abi bi dur artık, abarttın valla.)

Ben ise…

Neyse…

Size bir inovasyon eğitimi versem, ne dersiniz?:)

Not: Makaleyi yazarken bolca yararlandığım Elon Musk hakkındaki harika bir yazıya https://medium.com/turkce/elon-musk-6aef15227497 adresinden ulaşabilirsiniz. Bence mutlaka okumalısınız.

Bir cevap

  1. […] Eğer mesele sadece mutluluk olsaydı, PayPal’i sattığında cebine 1.5 milyar doları koyan Elon…Oysa o yeniden büyük bir mücadeleye girip Tesla’yı ve SpaceX’i kurmayı tercih etti. Telsa ve SpaceX kurulurken onu çok mutsuz eden pek çok şey gelmemiş midir başına sizce? […]

Bir Cevap Yazın