+905325441237
bora@ozkent.co

Elon Musk Tek, Biz Hepimiz!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Gerçek yenilikçileri sevmiyoruz.

Hele hele tekerimize çomak sokan fikirleri olanlardan adeta nefret ediyoruz.  Eğer yeni fikirler; işlerimizi, hayatlarımızı, endüstrilerimizi kökten etkileyecek radikallikteyse, onları başarısızlığa mahkum etmek istiyoruz adeta.

Yenilikçi profillerin egsantrik kişilikleri de onları sevmemize pek yardımcı olmuyor tabii.

Herkes bize benzesin, bizim gibi düşünsün, bizim gibi davransın istiyoruz. Bize uymayan davranışlardan tedirgin oluyoruz. Oysa dünyayı değiştirmeye çalışan bir insanın bizimle aynı düşünmesini beklemek çok anlamsız bir beklenti, değil mi?

Sağolsun Elon Musk, hem otomobilden, taşımacılığa, enerjiden uzay yolculuğuna kadar uzanan  kökten sarsıcı girişimleri, hem de ele avuca sığmaz ve bazen çok anlaşılmaz davranışlara imza atan kişiliğiyle yenilikçi düşmanlarının nefret objesi olmayı başarıyor.

Şaşırtıcı biçimde özellikle de ABD’de Elon Musk nefreti inanılmaz boyutlarda.

Gün geçmiyor ki Elon Musk ve şirketleri hakkında olumsuz bir haber çıkmasın ABD basınında. Sosyal medyada herhangi bir anda Elon Musk hakkında onlarca olumsuz yoruma rastlayabilirsiniz. Tesla ABD borsasının en fazla açığa satılan hissesi bu arada.

Türkiye’de de Elon Musk nefreti az buz değil. Eminim bu yazımın altına gelen yorumların en az yarısı Musk’ı ve girişimlerini eleştiren, neden asla başarılı olamayacağını ciddi ciddi açıklayan yazılarla dolacak.

Ama güneşi balçıkla sıvayamıyoruz işte.

Bazen dağılma raddesinde zorlansa da, bazen göz yaşları içinde kalsa da ve bazen kanuni olarak başını derde sokan duygusal tepkiler verse de, Elon Musk yoluna devam ediyor.

SpaceX uzay taşımacılığı sektörünü kökten değiştirdi, değiştiriyor.

Tesla inanılmaz hızlı büyüyor ve büyük otomobil markalarını korkutarak, onları yıllardır ayak sürüdükleri elektrikli araçlara yatırım yapmaya zorluyor.

Boring Company ilk tünellerini kazmaya başladı bile, ulaşımda da geri dönülmez dönüşümün ilk günlerinin şafağında olabiliriz.

Ben yenilikçilerin tarafındayım daima.

Onların zorlayıcı ve bazen pek sevimsiz olan kişiliklerini (bazen bir hissedar olarak canımı acıtsa da) başarmaya çalıştıklarının yanında önemsiz ve katlanılması gereken bir gül dikeni olarak görüyorum. Girişimlerinin başarısız olma ihtimalini kucaklıyor ve bir yatırımcı olarak yanlarında durmayı tercih ediyorum.

Siz de öyle tercih edin bence.

Dünyayı Elon Musk gibiler daha iyi bir yer haline getirecekler.

Her ne kadar bazen onları çekilmez bulsak da.

Bir Cevap Yazın