+905325441237
bora@ozkent.co

En İyi Çalışanlarınızı Daha Fazla İşle Ödüllendirmeyin! (2 Dakikalık Okuma)

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Danışmanlık hizmeti verdiğim şirketlerde sık sık karşılaştığım bir fenomen var: Joker Eleman.

Joker elemanlar şirketin bütün önemli, kritik ve yenilikçi projelerinde yer alıyorlar. Şirketin her türlü yeni girişiminin altında onların imzası oluyor.

Ama yanlış anlamayın, onlar sadece projeci değiller, aynı zamanda günlük işlerinde de çok başarılı  birer profesyoneller. Projelere ise mesai saatlerinin dışında zaman ayırıyor, mesai bitince herkes evinin yolunu tutarken onlar çalışmaya devam ediyorlar.

Ve yöneticiler işte bu arkadaşlara daha fazla iş yüklemeye bayılıyorlar.

Nerede zor, netametli bir iş var hemen bu arkadaşlar geliyorlar yöneticilerin aklına. Çünkü onlar kendilerine verilen her görevin altından başarıyla kalkabilen, çalışkan, azimli, planlı ve iş aşkıyla dolu insanlar.

Ta ki yöneticileri bir gün onları bıktırana kadar.

Bir insan ne kadar başarılı ve çalışkan olursa olsun sonuçta bir kapasitesi var. Her gece fazla mesaiye kalmak, her hafta sonu ofise gitmek bir süre sonra bünyelere ağır geldiği gibi çalışanın sosyal hayatını da olumsuz etkilemeye başlıyor.

Ve sonunda ne mi oluyor?

O en başarılı, on en çalışkan joker elemanlar bir gün aniden işten ayrıveriyorlar.

Ve inanın bana onlar en kolay iş bulabilecek nadir cevherler olduklarından sizin sunduğunuzdan çok daha iyi şartlarla yeni işlere jet hızıyla geçiyorlar.

Bugünün zor şartlarında şirketlerini ileriye götürebilecek bu insanlarınızı asla kaybetmemelisiniz.

Aklınıza her gelen işi onlara yüklemek yerine, sadece misyon kritik işlere tüm güçleri ile odaklanmalarını sağlarsanız hem daha iyi sonuçlar alırsınız, hem de onların başarıya açlığını gidererek motivasyonlarını sağlarsanız.

Ayrıca bu insanlara kendilerini geliştirmeleri, dinlenmeleri, hayal kurmaları için de vakit tanımalısınız.

Onları sadece birer iş makinası olarak görmekten vazgeçip, kurumunuzun gelişiminde kritik rol oynayacak liderler olarak görürseniz karşılıklı olarak çok daha iyi sonuçlar alacağına garanti verebilirim.

Ne dersiniz, var mı yukarıda anlattıklarıma dair ilginç bir tecrübesi olan?

Bir Cevap Yazın