+905325441237
bora@ozkent.co

Excel Tablosu Yöneticilerinden Bıkmadınız mı?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Resimdeki otomobil excel tablolarında kıyaslama yapmaya bayılan türden tüketicilerin beğeneceği bir araç değil.

Hızlanması uzun sürüyor, yakıt tüketimi akranlarının üstünde, tasarımcıları aerodinamizim meselesine pek kafa yormadıklarından her daim rüzgarla güreş halinde, iç tasarımı ergonomiden uzak -hatta düpedüz kullanışsız- ve evet, fiyatı da çok yüksek.

“Excel Tablosu Yöneticileri”nin de ilk bakışta pek haz etmeyecekleri bir otomobil bu. Hani şu her şeyi finansal rakamlarla ve pazar araştırma raporlarıyla ispatlamaya çalışan yöneticilerin.

Yukarıdaki ”olumsuz” özelliklerinin otomobilin pazarını daraltacağını, standart dışı tasarımı nedeni ile üretim maliyetlerinin yüksek olacağını, ikinci elde fiyat kaybından dolayı müşterilerin ilgisini çekmeyeceğini derin tecrübesine dayanarak anlatacak o kadar çok yönetici tanıyorum ki.

Ne var ki bu otomobili BMW üretiyor. Uzun yıllar önce Mini Cooper markasını satın alan BMW, bazı araştırmalara göre karlılık oranlarında dünya birincisi, diğer bazı araştırmalara göre ise Porsche’nin hemen ardından ikinci.

Yani ne yaptığını bilen bir şirket var karşımızda. Ve bu firma “Excel Tablosu Yöneticileri”nin tersine “Duyguların” satın alma kararları üzerindeki etkilerinin farkında.

Mini Cooper müşteri sadakati en yüksek otomobil markaları arasında yer alıyor çünkü kullanıcıları onu “seviyorlar”. Evet, bütün kusurlarına rağmen “seviyorlar” arabalarını, var mı diyeceğiniz?

Bugünlerde çoğu otomobilin birbirinin aynısı olmasına yol açan aerodinamik tasarım kısıtlamalarını hiç iplemeyen toraman görünümünü seviyorlar örneğin. Aşağıdaki resimde inceleyebileceğiniz ergonomiden uzak ama sevimli iç tasarımına bayılıyorlar. Motorun çıkardığı tuhaf sesler onların kulaklarına müzik gibi geliyor.

Çok “sevilen”, “güzel”, “eğlenceli”, “pozitif”, “neşeli” ürünler geliştirmek tipik “Excel Tablosu Yöneticileri”nin kıvarabileceği iş değil. Başka türlü bir yönetici neslinin yetiştirilmesi gerekiyor. Ne dersiniz?

2 cevap

  1. ceyhan atasoy dedi ki:

    3 tip yalan vardır: Yalan, Kuyruklu Yalan, İstatistik.
    İşte excel tablo yöneticileri sonuncusuna dayanarak hem konuyu görmekten uzaklaşıyorlar hem de 1-2 sorgunun yerini değiştirerek tamamen göstermek istedikleri sonucu ortaya çıkarıyorlar. Yani yöneticilerine ayrı sonuç, yönettiklerine ayrı sonuç.

Bir Cevap Yazın