+905325441237
bora@ozkent.co

Fakirleşmenin Tadını Çıkarmayı mı Öğrensek?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Her ne kadar resmi olarak kabul edilmese de, satın alma gücü açısından bakıldığında, büyük çoğunluğumuzun fakirleşeceği günlere giriyoruz gibi hissediyorum.

Ve bu belki de çok iyi bir şey olabilir.

Pek çok gelişmekte olan ülkede görüldüğü gibi Türkiye’de zenginleşme sürecinde doğal çevre perişan edildi. Hayır, bu siyasi bir saptama değil. Tüm ekonomik kalkınma hikayemizin altında çevreye kötü davranma örnekleri var.

Aşağıdaki fotoğraf 1930’larda İstanbul’da çekilmiş mesela. İstanbul kıyılarında yakalanmış devasa tuna balığının güzelliğine bakar mısınız? Bugünlerde biraz palamut bolluğu olsa mutluluktan yerimizde duramıyoruz oysa.

Fakirleşme daha az beton dökmek, daha az otomobil üretmek, daha az ağaç kesmek, denizlere daha az atık dökmek, havayı daha az zehirlemek anlamına da gelebilir pekala.

Hatta biraz akıllıca davranılarak çevreyi iyileştirecek projelerde yapılabilir. Mesela iflas edecek AVM’leri tarım alanlarına, şehir içi bostanlarına çevirmeye ne dersiniz? Ya da otomobil kullanımını zorlaştırıcı yasalar çıkarıp park yerlerini yeşil alanlara dönüştürmeye?

Tamam biliyorum, hayalciyim ve bu çok naif bir yazı oldu bu.

Ama varsın olsun be şu fotoğraftaki güzel tunanın hatırına!

Bir cevap

  1. Nazim Keser dedi ki:

    umarim olur 🙂 bence butun dunyanin buna ihtiyaci var. birden zenginlestikce sonradan gorme oluyoruz sanirim.

Bir Cevap Yazın