+905325441237
bora@ozkent.co

Fikir Hipotezini İspatlamak

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAİyi bir fikir bulmak inovasyon ve girişimcilik yolculuğunun sadece ilk adımdır. Hayır, kesinlikle önemsiz bir adımı değildir, ama sadece ilk adımıdır. İlk ham fikirden, fikrin uygulanabilir ve gerçek bir müşteri ihtiyacını çözen bir ürüne dönüşmesine kadar daha önünüzde uzun bir yolculuk var.

Bu uzun yolculuğun ilk adımı ise fikir hipotezinizi ispatlamaktır. Fikrinizin potansiyel müşteriler için önemli ve öncelikli bir problemi etkin bir şekilde çözdüğünü kanıtlayamadığınız sürece, elinizde sadece bir hipoteziniz var demektir. Tıpkı bilimde olduğu gibi, inovasyonda da hipotezler ispatlanmaya muhtaçlardır.

Eğer ispatlanmamış bir hipoteze dayanarak fikrinizi hayata geçirmek için çabalamaya, paranızı, zamanınızı, kurumunuzun kaynaklarını ve itibarınızı bunun uğruna harcamaya başlarsanız başınızı derde sokma ihtimaliniz yüksektir. Müşterilerin gerçek bir sorunu çözmeyen ya da ihtiyacını gidermeyen fikirler sonuçta başarısız olmaya mahkumlardır.

Gerek büyük kurumların inovasyon denemelerinde, gerekse start-up’ların girişim çabalarında sıkça rastladığımız hata, fikirlerinin sadece bir hipotez olduğunu unutup (ve kendi fikirlerine aşık olup) hipotezlerini ispatlamadan ürünlerini geliştirmeye başlamalarıdır. Bu yaklaşımdan dolayı uzun çabalara rağmen sonunda kendini çöpte bulan fikir sayısı hiç de az değildir.

Ayrıca hipotez ispatlama çabaları sırasında fikrinizin ilk halinden oldukça saptığını, müşteri görüşmelerinden ve aşağıda sıraladığım diğer yöntemlerden aldığınız geri bildirimlerle ciddi modifikasyonlara uğradığını görebilirsiniz. Bundan hiç korkmayın. Fikrinizin aldığınız geribildirimler ışığında evrim geçirmesi son derece sağlıklı ve onun başarı şansını yükselten süreçtir.

Fikir hipotezinizi ispatlamak için yoğun bir çaba harcamaya hazır olmalısınız. Bunu yapmanın temelde 4 yolu var.

  • Potansiyel müşterilerinizle konuşarak onların ihtiyaçlarını anlamak.
  • Hayalinizdeki ürünün basit, düşük maliyetli ama kullanılabilir bir prototipini geliştirip müşterilerin kullanımına sunmak.
  • Müşterilerinizi onları için çözmeyi hayal ettiğiniz problem yaşarken fiziksel olarak gözlemlemek.
  • İstatistiki veriler ve araştırma raporları ile hipotezinize yeni ispatlar aramak.

Önümüzdeki yazılarda bu yöntemlerin her biri konusunda size önerilerde bulunacağım. Beni izlemeye devam edin.

3 cevap

  1. […] önceki yazıda inovasyon fikrinizi hemen uygulamaya kalkışmak yerine öncelikle fikrinizin müşteriler için […]

  2. […] önceki yazıda inovasyon fikrinizi hemen uygulamaya kalkışmak yerine öncelikle fikrinizin müşteriler için […]

  3. mehmet serin dedi ki:

    dişlilerden vinç yapımı küçük enerji ile büyük ağırlık taşıma

Bir Cevap Yazın