+905325441237
bora@ozkent.co

Firefox ya da Chrome Kullanıyorsanız Muhtemelen Siz Bir Yaratıcısınız!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

tumblr_n0gce47dlt1tp42tfo1_1280

Kendinizin ya da tanıştığınız bir insanın yaratıcı olup olmadığını nasıl anlar, bu nadir rastlanan becerinin kokusunu nasıl alırsınız?

Kolay! Karşınızdakine kullandığı internet tarayıcısını sorun.

Eğer karşınızda bir Firefox ya da Chrome kullanıcısı varsa büyük ihtimalle fikir üretmeden duramayan bir yaratıcı ile görüşüyorsunuz demektir. Yok eğer karşınızdaki Internet Explorer ya da Safari kullanıyorsa durum epey şüpheli.

Yaratıcı insan tespitinde biraz tuhaf bir yöntem olsa da, bilimsel tabanı var internet tarayıcı kullanımını sorgulamanın.

Ekonomist Michael Housman’ın çağrı merkezi çalışanlarının iş sadakati konusunda yaptığı büyük kapsamlı bir araştırmada ortaya çıkan garip bir fenomen Firefox ve Chrome kullanıcılarının yaratıcılığa daha yatkın olması.

Çağrı merkezi çalışanlarının geçmiş kariyerlerinin iş sadakati konusunda en önemli belirleyici olacağını (örneğin son 5 yılda 5 kez iş değiştirenlerin daha sadakatsiz profiller çizmesi) düşünerek araştırmaya başlayan Housman tesadüfen ilginç bir fenomeni tespit eder: Kişilerin iş yeri sadakatini tahmin etmekte kullanılabilecek en iyi kriter, iş başvurusunu hangi internet tarayıcısı üzerinden yaptıklarıdır.

Firefox ve Chrome üzerinden iş başvurusu yapanlar Safari ya da Explorer’i tercih edenlere göre %15 daha fazla işlerine sadık kalmaktadırlar. Aynı şekilde Firefox ve Chrome kullanıcılarının işe devam oranları ve hizmetlerindeki müşteri memnuniyeti seviyeleri de daha yüksek gözükmektedir.

Çok ilginç değil mi?

Kullanılan tarayıcının teknolojik özellikleri artırmıyor yaratıcılığı aslında. Mesele o tarayıcıyı kullanmak için harcadığınız çaba.

Apple’larda Safari, diğer bilgisayarlarda ise Explorer standart olarak geliyorlar. Chrome ve Firefox için ise kullanıcının özel bir çaba göstermesi gerekiyor. İşte bu özel çaba hem sadakatin hem de yaratıcılığın işareti.

Houseman araştırması derinleştirdikçe Chrome ve Firefox kullanıcılarının iş yerlerinde gördükleri sorunları çözmek konusunda daha fazla çaba harcadıklarını, müşterileri memnun edebilmek adına zaman zaman kuralların dışına çıkıp inisiyatif aldıklarını, sık sık yeni fikirleri ile yöneticilerinin kapısını çaldıklarını tespit etmiş.

İş yerinizde bu kadar değişiklik yapabilirseniz o iş yerini gittikçe daha fazla benimsemez, işinizi her gün daha fazla sahiplenmez misiniz? İşte sadakatin sırrı ve yaratıcılıkla ilişkisi bu. Eğer insanların inisiyatif almalarına izin verir, işlerini geliştirmeleri için onları serbest bırakırsanız yaratıcılıkları da, sadakatleri de artacaktır.

Araştırma Explorer ve Safari kullanıcılarının ise işlerini tamamen önceden belirledikleri rutinlere göre yaptıklarını, gördükleri sıkıntılarla ilgili söylendiklerini ama değişim için insiyatif almadıklarını tespit etmiş araştırma. Hep memnun olma, hem de harekete geçme! İşte mutsuz ve yaratıcılıktan uzak çalışanların değişmez hastalığı.

Yaratıcılık size verilen kuralların dışına çıkmayı, başkalarının omuz silktiği problemleri ciddiye alıp çözüm için harekete geçmeyi gerektiriyor anlayacağınız. Biraz ekstra çaba harcamanızı yani.

Sahi, siz hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz?

Bir Cevap Yazın