+905325441237
bora@ozkent.co

Ford Neden Bisiklet İşine Giriyor?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

2-why-a-car-company-invested-in-bike-share

T Modeli ile otomobil endüstrisinin gerçek yaratıcısı olan dünyanın en büyük üreticilerinden Ford’un, bisiklet kiralama işini yatırım yapmaya başlamasını nasıl açıklarsınız?

Bence çok akıllı bir yönetim takımının olması ile açıklayabilirsiniz.

Bir süre önce misyonunu otomobil üretiminden, mobilite sağlayıcı hizmetlere dönüştüren Ford, elbette araç üretiminden vazgeçmiyor.

En azından şimdilik.

Ama 2030 yılında dünya nüfusunun %60’ının büyük şehirlerde yaşayacağını öngören Ford, bu yoğun nüfuslu karmaşık yapılar için otomobilden daha iyi çözümler geliştirilmesi gerektiğinin farkında.

Ford’un bisiklet kiralama girişimi Ford GoBike halen 700 bisiklete sahip göreceli olarak küçük bir operasyon. 2018’de ise Amerika’nın Körfez Bölgesi’nde San Francisco, San Jose, Oakland, Berkeley ve Emeryville kentlerinde 7.000 civarında bisiklete erişmeyi hedefliyorlar.

Ford GoBike’dan para kazanmıyor şimdilik. Bisikletlerin üzerindeki logolar sayesinde bir reklam etkisi var GoBike’in.

Ama Ford’un asıl arzusu GoBike deneyi sayesinde büyük kent insanlarının ulaşım ihtiyaçlarını daha iyi keşfetmek. İleride bisikletlere takılacak chipler sayesinde kullanıcıların alışkanlıkları daha da yakından izlenecek. Bu iç görülere dayalı mıobilite inovasyonların neler olabileceğini ise zaman gösterecek.

Aslında Ford’un kendisini bir mobilite şirketi olarak yeniden konumlandırma çabalarına tek örnek değil GoBike.

SmartMobility çatısı altında toplanan toplu taşıma çözümlerinden, araç paylaşımına kadar pek çok deney yürütüyor Ford dünyanın dört bir yanında. Bütün bu deneylerden öğrendikleri ile Ford’un yepyeni iş modellerine yönelmesi bekleniyor zaman içinde.

Ford oyunu değiştirmeye kararlı gözüküyor kısacası.  Bakalım sonuçları neler olacak?

Not: Ford’un mobilite dönüşümü hakkında daha fazla ve detaylı bilgiye şu makaleden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın