+905325441237
bora@ozkent.co

Fosil Yakıtlı Araç Birer Verimsizlik Abidesidir:

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Otomobilllerin tükettiği enerjinin %86’sı asla tekerleklere güç olarak ulaşamıyor, aktarım organlarındaki verimsizliklerden dolayı enerji kaybına dönüşüyor.

Otomobillerin harcadığı enerjinin çok ama çok az bir kısmı içindeki insanları hareket ettirmek için kullanılıyor. Enerjinin gerisi otomobilin kendisini hareket ettirmeye ve güç aktarım kayıplarına gidiyor.

Bir otomobilin ömrünün %92’si park halinde geçiyor. Buna karşı otomobiller için şehirlerdeki toplam alanın %50’si yollar, park yerleri, benzinciler ve servis istasyonları olarak işgal ediliyor.

Otomobil kazalarının %95’i insan hatalarından kaynaklanıyor. Sadece Avrupa’da her yıl 30.000 kişi trafik kazalarında ölüyor.

Tesla ve TOGG gibi elektrikli otomobil devrimi oyuncuları enerji verimsizliğini çözecekler, çünkü elektrikli araçlarda enerjinin güce dönüşme verimliliği çok yüksek.

Ama esas büyük oyun değişikliği tam otonom sürüş ile gelecek robo-taksi filolarının kurulması ile başlayacak. UBER’in şoförsüz hali olan bu servislerle araç kullanım verimlilikleri tırmanacak.

Öte yandan bisiklet ve scooter paylaşımı gibi fikirlerin de önemi büyük. Fosil yakıtlı araçlardan bizi kurtaracak her ama her fikir iyidir.

Bir Cevap Yazın