+905325441237
bora@ozkent.co

Futbolda ASLA Başarılı Olamayız!

(Okuma Süresi: 4 Dakika)

Bu hafta Fenerbahçe ve Galatasaray avrupa maçlarına çıktılar. Fener’in rakibi haritada bulmakta zorlanacağınız Belarus’tan Bate, Galatasaray’ınki ise son 10 maçtır Almanya’da tek maç kazanamamış Shalke 04 idi.  Sonuç?

Fener 10 kişi kalan rakibine karşı 75 dakika Çanakkale geçilmez savunması yaparak zar zor turu geçti.

Galatasaray’ın da o ihtişamlı kadrosuna karşın ikinci turda işinin çok ama çok zor olduğu sahada açıkça görüldü.

Kaldı ki bir üst turlarda bekleyen rakiplere bakınca içi kararmayan akıllı fikirli bir futbol seyircisi olabileceğine de ihtimal vermiyorum.

Avrupa’nın vasat takımlarına karşı en büyük takımlarımızla bu sonuçları alabiliyorsak, ki Trabzon ve Bursa gibi temsilcilerimizi daha sezon başında kaybettiler zaten yollarını (ve evet bir diğer büyüğümüz Beşiktaş da Avrupa yasaklısı) siz bir de Barcelona, M.United, B.Münich gibi futbolun efendilerine denk gelseydik başımıza neler gelirdi bir hesap ediverin lütfen.

Maçlar bitince Mehmet Demirkol, Ömer Üründül ve Uğur Meleke gibi bir kaç istisna dışındaki KÖR CAHİL FUTBOL yorumcularından kimin oynatılıp kimin oynatılmaması gerektiği konusunda fetvalar dinledik. Sergen, Rıdvan gibi yabancı dil bilmeyen, dünyayı sadece TV ekranlarından izleyebilen, kendi kariyerlerinde hiç bir uluslarası başarısı olmayan, kıymetleri kendinden menkul adamlar Fatih ve Aykut Hoca’lara diskurlar çektiler, işlerini öğrettiler.

Bu arada Galatasay’ın yepyeni stadyumu sahası patates tarlasına benziyordu. Fenerbahçe ise, üstelik de rahat kazandığı, bir önceki Avrupa maçındaki seyirci saçmalamalarından dolayı seyircisiz oynamak zorunda kaldı. Ki Fener stadta olmayan seyircisi Bate maçında da inanılmaz bir performans gösterdi ve saha dışından sahaya bomba atıp bayrağı tutuşturmayı başardı. Eminim UEFA yetkililerinin kafası iyice karışmıştır nasıl bir ceza verileceği konusunda.

Neyse ki futbolumuzdaki tuhaf gelişmeler güzide takımlarımızın tümünde görülüyor. O bakımdan dengeli bir ligimiz var diyebiliriz.

Mesela hala iki sezon öncesinin kupasını sayıklıyan Trabzonspor başkanı Sadri Şener eski teknik direktörü Şenol Güneş’i işten atmakla kalmadı, onunla arkadaşlık da etmeyeceğini ilan etti. Kendisine yük olurmuş! Şenol Güneş kim? Türk milli takım tarihinin en başarılı sonucu olan Dünya 3. lüğünü kazandıran hocası. Ayrıca Fener’le olan çekişmeli sezonunda da takımının mimarı. Güneş’in futbolculuk kariyeri konusunda bu memlekette saygıyla eğilmeyecek bir kişi bulamazsınız.

Peki Sadri Şener kim?

Hakkaten ya, Sadri Şener de kim?…

Bursaspor’da geçenlerde Ertuğrul Sağlam’ı işten attı. Bursa’nın görüp göreceği muhtemelen tek ve mucizevi şampiyonluğunu yaşatan Sağlam Bursaspor’a yeterli gelmedi. Sağlam’ın yerine kim geldi? Hikmet Karaman. Hikmet Karaman’ın kariyerinde hangi başarı var? Kestirmeden söyleyim Süper Ligde hiç bir başarısı yok. Niye Sağlam gitti Karaman geldi? Neden gerçekten? Kimbilir… Üstelik Sağlam giderken Bursa ligde ilk beşteydi.

Şu son an gelişmesini de unutmamak lazım. Beşiktaş genel kurulu eski başkanı Yıldırım Demirören’i ibra etmedi bugün. Demirören kim? Şu andaki futbol federasyonu başkanı. Onun yıllarca yönettiği Beşiktaş şu anda borçları yüzünden Avrupa yasaklısı. Artık ibra olmamış, yönettiği takım Avrupa Yasaklısı haline gelmiş ve aslında teknik iflas yaşamış bir futbol federasyonu başkanımız var. İnanmak mümkün mü? Yerseniz…

Eh herkese bulaşmışken milli takım hakkında da bir iki kelam etmek lazım, değil mi ama? Milli Takım’ın başında Abdullah Avcı bulunuyor. Dayanamadım Avcı’nın özgeçmişine baktım. Hakkını vermek lazım Galatasaray PAF’ı çalıştırırken başarılı olmuş ve hem Arda gibi değerleri futbola kazandırmış hem de takımı şampiyon yapmış. Bir de Türkiye U-17 ile kazandığı bir Avrupa Şampiyonluğu bulunuyor. Belli ki karşımızda saygıdeğer bir altyapı hocası var.

Ama yukarıdaki altyapı başarılarını dışında Avcı’nın Vikipedia’daki profilinde “Teknik Direktör Başarıları” bölümünün karşısı boş duruyor. Ve ne yazık ki Avcı’nın futbolculuk kariyerinde de pek bir numara yok. Oynadığı takımlar Vefa, Fatih Karagümrük, Rizespor, Kahramanmaraşspor, Bakırköyspor, Kasımpaşa  İstanbulspor.  Yani Abdullah Hoca, büyük maçları, büyük takımları, büyük baskıyı, büyük oyuncuları ve şampiyonluk duygusunu hiç bilmeyen bir hoca.

Peki Abdullah Avcı neden milli takımın başında?

Bilmem ki…

Sahiden niye ya?

Yani şimdi bütün bunları alt alta yazında futbolumuzdan başarı beklemek gibi bir fantaziye kendimizi kaptırabilir miyiz gerçekten? Harcanan milyonlarlarca doların resmen çöpe atıldığı, süper verimsiz bir süper ligimizin izlenebilir bir yönü var mı? Üstelik şike, borsa da küçük yatırımcıyı aldatma, vergi kaçakçılığı gibi alengirili konulara hiç değinmedim bugün…

Bizim futbol devesinin doğru hiç bir yönü yok. Binde bir doğrusu eğrisinde denk gelecek ve mucizeler gerçekleşecek. İşte milyar dolarlık endüstirinin durumu bu. Özetleyim dedim.

2 cevap

  1. Ata Uzunhasan dedi ki:

    Doğru söze ne denir…Ben de dün gece Arda Turan'ı izledim.Kendini çok sevdirmiş. Ancak 80. dakikayı zor gördü, hem de ihtişamlı bir futbol oynamamasına rağmen. 2. yarıda toplamda 6 defa top geldi kendisine.ve Arda şu anda Türk futbolunun tek yıldızı. Daha gidecek çok yolumuz olduğu belli, ancak düşünce şeklimizi değiştirmeden zor.

  2. Ata Uzunhasan dedi ki:

    doğru söze ne denir.Süper Lig'de çok yavaş futbol oynanıyor. Bunu da Avrupa maçlarında çok net görüyoruz.Hatta tek yıldızımız Arda bile 80. dakikayı zor ediyor İspanya'da. Hem de maçı domine etmemesine rağmen.Değişim için cesaretli ve mantıklı yöneticilere ihtiyacımız var.

Bir Cevap Yazın