+905325441237
bora@ozkent.co

Geleceğe Bakış: 2030’un İnanılmaz İnovasyonları

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Geleceği tahmin etmek her zaman heyecan verici bir deneyim olmuştur.

Gerçi biz Türklerin gelecekle ilgisi daha ziyade fal baktırmak ligindedir. Google’de “gelecek” kelimesi ile arama yaptırınca 24.800.000, “fal” kelimesi ile ise 33.100.000 sonucun çıkması, sanırım gelecekte neler olacak sorusuna değerli vatandaşlarımızın nasıl bir araştırma tekniği ile yanıt aradığına dair küçük bir ipucu verebilir.

Geleceği tahmin etmek son derece de zordur ve yanılıp ele güne rezil olmak işten bile değildir bu arada. İşte size bir kaç gelecekle ilgili fikir yürütüp rezil olanlar örneği:

 ”Dünyada toplam 5 adet bilgisayarlık bir pazar olacağını düşünüyorum.” 
Thomas Watson, IBM, 1943

”İnsanların evlerinde bir bilgisayara sahip olmaları için hiç bir neden yok.” 
Ken Olson, DEC., 1977

”İcat edilecek her şey icat edilmiş durumda.” 
Charles H. Duell, ABD Patent Ofisi Başkanı, 1899

Yine de gelecekle ilgili tahminler yürütmenin hepimiz için önemli olduğunu düşünüyorum. Kendimizi, şirketlerimizi, çocuklarımızı, ülkemizi nasıl bir geleceğe hazırladığımızı bilmek alacağımız eğitimden, nereye yatırım yapacağımıza kadar pek çok konuda bize yol gösterecektir. Bu çerçevede zaman zaman sizinle gelecek tahminleri paylaşmak istiyorum.

io9.com adlı web sitesinde George Dvorsky 2030’larda hayatımızı kökten değiştirecek 10 teknolojiyi şöyle tahmin etmiş. Buyrun, küçük yorumlarımla beraber okuyun.

1. Suni Zekalı Kişisel Asistanlar: Apple’in Siri’si sesli komut alan asistanlar konusunda ilk örnek. Ama 2030’lara geldiğimizde 7/24 bize destek veren, dilimizi tam olarak anlayan, zeki, bizim için e-mail yazan, randevü alan ve hatta ihtiyaçlarımızı tahmin edip (mesela yorulduğumzu) bize öneriler getiren (mesela masaj) kişisel dijital asistanlara kavuşacağız. Şimdiden sipariş vermek isteyen?

2. Her Yerde Olan ama Görülmeyen Bilgisayarlar: Google gözlükleri gibi “giyilebilir teknolojiler” daha şimdiden hayatımıza girmeye başladılar. Peki ya kontak lenslerimize de bir mikroçip takılabilirse? Gelecekte mikroçipler gittikçe küçülecek ve görülmez hale gelecekler. Ürktücü değil mi?

3. Dijital Zekaya Sahip Sanal Hayvanlar: İnsan beynini dijital olarak taklit etmek 2030’lar için bile zorlu bir hedef. Ama arılar veya karıncalar gibi basit yaratıkların beyin fonksiyonlarını dijital olarak emüle etmek mümkün olacak. Bu durumda çocuklarımıza birer dijital arı hediye edebileceğiz. Artık ne işe yarayacaksa?

4. Mega JeoMühendislik (GeoEngineering) Projeleri: Çevresel mühendislik projelerinde çığır açılacak. Örneğin karbon emisyonu sorununu çözmek için deniz suyundan yararlanılarak “iyi bulutlar” yaratan fabrikalar kurulacak. Ki böyle bir proje için zaten 25 civarı bilim adamı başvurmuş durumdalar. Suni ağaçlar, okyanus gübrelemesi gibi yenilikler de beklentiler arasında.

5. Gezegenler Arası İnternet: 2030’a kadar insanoğlu Mars’a ayak basmış olacak. Ve tabii ilk ayak basan her kimse hemen dünyamıza bir mail göndermek isteyecek. Bunun için Mars’ta yapılacak ilk işlerden birisinin oraya internet kurmak olduğunu tahmin etmek çok da zor değil. Epey pahallı bir internet bağlantısı olduğunu tahmin etmek de benden:)

6. İlk Gerçek “Yaşlanma Engelleyici” İcat: Hayır bir sonraki kozmetik mucizeden bahsetmiyoruz. Muhtemelen genetik mühendisliğinin bulacağı yeni çözümler yaşlanmayı geciktirecek ya da tamamen engelleyecek. Ölümsüzlük mü? Pek ufukta gözükmüyor henüz.

7. Öldürme Yetkisine Sahip Robotlar: Bu madddenin siyasetçilerin fazla ilgisini çekeceğini düşündüğümden açıklamasını yazmamaya karar verdim. Eşeğin aklına karpuz düşürmemek lazım.

8. Laboratuvarda Büyüyen Organlarımız: Kök hücrelerden kalp gibi kompleks organları üretmek mümkün olacak mı? Büyük ihtimalle evet. Aşağıdaki video bu konuda bugün yapılmakta olan araştırmalardan bir örnek görüyoruz. Şimdilik bütün bir kalbi değilse de, kalbin belirli bir kısmını üretmek konusunda epey ileri gidilmiş durumda.


9. Her Evde Kişisel Fabrikatörler: 3 Boyutlu baskı ile bu blogda epey çok paylaşımım oldu bugüne kadar. George Dvorsky 3B baskı 2030’lara kadar çok ucuzlayacağını ve hemen her eve gireceğini düşünüyor. Bu durumda herkesin kendi üretimini kendisinin yapacağını beklemek çok da hayali değil.

10. Okyanusların Susuzluğumuzu Gidermesi: Beni en mutlu eden gelecek beklentisi bu oldu. Solar enerjinin daha etkin kullanımı ile okyanus suyundaki tuzu ayıklamak düşük maliyetli hale gelecek. Aslında bu teknolojinin 2020’lerden itibaren devreye gireceği düşünülüyor.

Bir cevap

 1. mehmet ali dedi ki:

  bende bu düşüncelerle aynı fikirdeyim.
  fakat benim daha başka bir hayalim var.
  ben 2030’da uzaylıların dünyaya (türkiyeye) gezmeye geldigini düşünerek uzaylıların türklerle çay içerek sohbet ettigini hayal ediyorum.
  biliyorum birazcık sacma bişey ama !!!!
  sonuçta biz türküz …. 😀 😀 😀 😀 😀
  türkler için imkansız yoktur 😀 😀 😀 😀

Bir Cevap Yazın