+905325441237
bora@ozkent.co

Gelecek Kulaklarımızda

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Son yıllarda cep telefonlarında heyecan verici neredeyse hiç bir gelişim yaşanmazken, kulaklıklarımız inanılmaz bir değişim içindeler.

Kulaklıkların ses kalitesinde ki artış ve bluetooth teknolojisi sayesinde hızla kablo derdinden kurtulmaları elbette hepinizin dikkatini çekiyor.

Ama asıl büyük gelişim, kulaklıkların artık sadece bir ses aktarımı aracı olmaktan çıkıp, kendi başlarına akıllı birer cihaza dönüşmeleri ve hayatlarımızı kolaylaştıracak yepyeni özellikler kazanmalarında.

Mesela resimdeki Bragi Dash Pro’yu ele alalım.

bragi-dash

Bragi’lerin ilk ilginç özelliği su ve ter geçirmez olmaları. Böylece yüzerken ya da kardio yaparken de bu cihazları kullanabiliyorsunuz.

Üstelik Bragi siz spor yaparken hızınızı, gittiğiniz mesafeyi, aldığınız nefes adedini, harcadığınız kaloriyi ve attığınız adım sayısını da ölçebiliyor. Yani Braginiz kulağınızda ise akıllı bir saate ihtiyaç duymuyorsunuz ve o adeta size spor koçluğu yapıyor.

Bragi Google’un sesli asistanı Asistant ile işbirliği yaparak sesli komutlarınızı uygulamaya alma özelliğine de sahip. Bragi’lye Uber’den araba çağırabiliyor ya da Starbucks’tan kahve siparişini kolaylıkla verebiliyorsunuz.

Baragi’nin bir diğer ilginç özelliği ise kulağınızdaki tercüman olması. Karşınızdaki kişi cep telefonunuza doğru konuşursa buradaki aplikasyon sizin dilinize çeviriyi yapıp kulağınıza doğrudan yansıtabiliyor. İnanılır gibi değil bence:)

Bragi tüm bunları yapan tek kulaklık markası değil piyasada. Pek çok diğer marka da Bragi gibi her türlü faaliyetinize size yardımcı olabilecek özelliklerle donatılıyor bugünlerde.

Başka markalarda biometric imza,  destekleyici işitme gibi olağanüstü üstü özellikler de var bu arada.

Zaten artık bu cihazlara kulaklık da denmiyor. Giyilebilir (wearable) sözcüğüne bir benzetma yapılarak işitilebilir (hearable) adı veriliyor bu gelişmiş cihazlara. En iyi hearable ürünleri merak ediyorsanız şu yazıya bir göz atabilirsiniz belki.

Benim de naçizane aralarında bulunduğum pek çok yayıncının son dönemde podcastleri temel bir medya unsuru olarak görmelerinin ana nedeni de kulaklıklardaki bu hızlı gelişme eğrisi.

Aşağıdaki grafik ABD’de podcast dinleyici sayısındaki hızlı değişimi gösteriyor. Keşke elimde Türkiye rakamları da olsaydı.

chartoftheday_10713_podcast_listeners_in_the_united_states_n

Cep telefonları son 10 yılda bizim televizyondan uzaklaştırarak ana ekranımız haline geldiler. Ama şimdi sanırım sıra ekranlardan da tamamen kurtulmakta.

Televizyon reklamcılığından sonra cep telefonu reklamcılığı da ölecek gibi. Şimdi sıra podcast reklamcılığında. Dünya ne kadar hızlı değişiyor öyle değil mi?

 

 

 

Bir Cevap Yazın