+905325441237
bora@ozkent.co

Gençler İçin Hayata Doğru Hazırlandıklarını Ölçebilecekleri 5 Kriter

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 4 Dakika)

Son iki gündür LinkedIn üzerinden yayınladığım yazılarda “Dandik Üniversite”lerde okumanın neden tam bir vakit ve nakit kaybı olduğundan bahsettim.

Dünyada hiç bir geçerliliği olmayan bu politik ve ekonomik amaçlı dandik üniversitelerin gençlerimize katabilecekleri hiç bir şey yok dedim.

Epeyce tepki alan bu yazılarıma şu linkler üzerinden ulaşabilirsiniz. (Not: Yorumları okumanızı ayrıca tavsiye ederim, bazı gençlerimizin tartışma olgunluğu sizi epeyce eğlendirecektir):

1.Yazı: https://www.linkedin.com/posts/bora-%C3%B6zkent-3a916427_birisinin-gen%C3%A7lerimize-%C3%BCniversite-mezunu-activity-6697046909804138496-cIwW

2.Yazı: https://www.linkedin.com/posts/bora-%C3%B6zkent-3a916427_d%C3%BCn-baz%C4%B1-%C3%BCniversitelere-dandik-dememe-%C3%A7ok-activity-6697531576634351616-o-e2

Peki o halde gençlere önerim ne?

Madem çoğu üniversite sadece bir para ve zaman kaybından ibaret, o halde daha iyi alternatif ne olabilir.

Ya da gençler çeşitli sosyal ve kişisel sebeplerle bu üniversitelere etmek zorunda kalsalar bile, bir yandan diplomalarına hak kazanırken bir yandan da kendilerini iş hayatına nasıl hazırlamalılar?

İşte tüm bu soruların yanıtlarını bugünkü yazımda ele alıyorum.Oldukça pratik önerilerle dolu bu yazının hem hayata hazırlanan gençleri, hem de onları binbir emekle ve masrafla okutmaya çalışan ebeveynlerin ilgisini çekeceğini tahmin ediyorum.

İyi okumalar dilerim.

Bugün hem ülkemizin, hem de dünyanın koşulları ve gidişatı geleceğe hazırlanan gençleri müthiş zorluyor.

Bir yandan yapay zeka gibi teknolojiler bazı meslekleri ortadan kaldırıyor ya da önemlerini azaltıyor, bir yandan da siyasi ve ekonomik gelişmeler gelecekle ilgili müthiş belirsizlikler yaratıyor.

Koronavirüsün yarattığı olumsuz ortam da işin cabası.

Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada bu salgının etkisiyle büyük işsizlik dalgaları geliyor.

Peki, böyle bir ekosistemin içinde gençler geleceğe nasıl hazırlanmalılar? Ve daha da önemlisi doğru şekilde hazırlanıp hazırlanmadıklarını hangi kriterlere göre ölçebilirler.

İşte size 5 temel fikir.

1-Kişisel Olarak Hemen Satabileceğiniz ya da Geliştirmekte Olduğunuz Somut Bir Beceriniz Var mı?

Bugün piyasada talep gören bir beceriniz varsa bunun bireysel olarak dünyanın dört bir yanına satabilirsiniz.

Upwork ve Fiverr gibi platformlar çeşitli becerilere sahip serbest çalışanların yeteneklerini dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahiplerine satmalarını sağlıyorlar.

Bizde ki BiOnluk ise iç piyasa için aynı işlevi görüyor.

Öte yandan tesisatçılık ya elektrik gibi el işleri ilgi alanınızsa Armut gibi platformlar da sizi bekliyorlar.

Bu tür platformları inceleyin ve popüler becerileri keşfedin. Bu alanlarda kendinizi geliştirir ve zaman içinde sizden memnun bir müşteri kitlesi yaratırsanız sırtınız bir daha yere gelmez.

2-Başkalarına Öğretebileceğiniz ya da Anlattığınızda Onların İlgisini Çekebilecek Ne Biliyorsunuz?

İş dünyasının hızla değişen ihtiyaçlar insanları sürekli olarak eğitimle kendilerini güncel tutmaya itiyor. Ayrıca yerleşik medyadan sıkılan insanlar daha ilginç içerikler için bağımsız içerik üreticilerinin sosyal medya kanallarına adeta akın ediyorlar.

Peki sizin başkalarına öğretebileceğiniz ya da anlatabileceğiniz ilginç bir şeyler var mı? Ve bu anlatıyı yazı, video, podcast, animasyon gibi kanallar üzerinden etkili bir şekilde sunmak için temel becerilere sahip misiniz?

Bu sorulara yanıtınız olumluysa hemen işe koyulun. Ücretli eğitim, mentoring, reklam geliri, fenomen pazarlaması gibi çeşitli para kazanma modelleri sizi bekliyorlar.

Yok eğer bu becerilerinizin yeterince güçlü olmadığını düşünüyorsanız yine hemen harekete geçin. Yeni şeyler öğrenmeye başlamak için asla geç değil.

3-Hızla Büyüyen Sektörlerde Aranan Niteliklere Sahip misiniz?

Teknolojik devrimin etkisi ile birlikte bazı sektörlerde çok hızlı büyümeler yaşanırken diğer bazılarında ise işler hiç iyi değil.

Yazılım, yapay zeka, blockchain, sanal gerçeklik, uzay, genom, mikrobiyoloji ve dijital oyun tasarımı gibi alanlarda müthiş iş fırsatları var ama geleneksel medya ve perakende can çekişiyorlar örneğin.

Hem üniversite seçiminizde, hem de kişisel gelişiminizde kendinizi bu tür büyüyen sektörler için hazırlamalısınız.

Önerim bu sektörlerdeki yerli ve yabancı şirketlerin iş ilanlarını incelemeniz, ihtiyaç duyulan beceri setlerini keşfetmeniz, daha sonra da bu becerileri geliştirmek için formal ve informal eğitimlere saldırmanız.

4-Sizi İleriye Taşıyacak Bir Networkünüz Var mı?

Bana yazan gençlerin pek çoğu torpil uygulamalarından yakınıyorlar. Bu tür sevimsiz uygulamaların bazen hak eden insanların önünü kestiği kesin. Ülkemizde özellikle kamuya yapılan işe alımlarda çok rahatsız edici örneklerin yaşandığı da kesin.

Peki bu durumda hayata mı küseceğiz? Asla.

Kendi networkümüzü hemen bugünden itibaren inşa etmeye başlarsak, günü geldiğinde kimsenin torpiline ihtiyacımız kalmaz.

Çeşitli alanlardaki insanlarla tanışma fırsatlarını değerlendirir, başkalarına bazı küçük iyilikler yaparak onların gönüllerini kazanırsak güçlü bir networkü inşa edebiliriz.

Ve bu network sadece iş bulmanızda yardımcı olmaz. Networkünüzdeki insanlar kişisel gelişiminize ve çeşitli fırsatları görmenize de yardımcı olurlar. Sonuçta hepimiz çevremizdeki insanlar kadar güçlüyüz.

5-Renkli, Deneysel ve Zengin Deneyimlerle Dolu Bir Hayat Sürdürüyor musunuz?

Gençlik yıllarınızda biraz çılgınlıklar yapmalısınız.

Sırt çantanızı kapıp çalışarak para kazanacağınız seyahatlere çıkmak, yepyeni insanlar, fikirler ve kültürlerle tanışacağınız ortamlara girmek, yeni şeyler öğrenmek için günlerce eve kapanmak, yeni, zor ve biraz da korkutucu şeyleri denemek ilk akılıma gelenler.

Bu tür zengin hayatlar yaşayan insanların ileride ne yapmak istediğini daha iyi bilen, kararlı ve becerikli bireylere dönüştüklerini defalarca gözlemledim.

Evettttt, inanıyorum ki bu 5 maddede yazanlardan en az birisini yapmak dandik üniversitelerde kendinizi çürütmekten çok daha yararlı olacaktır sevgili gençler.

Ne dersiniz, denemeye değer mi?

Bir Cevap Yazın