+905325441237
bora@ozkent.co

Gerçek Bir İnovasyon Hikayesi: Swiffer

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

swifferBlogumu düzenli olarak takip edenler, inovasyon için müşterileri fiziksel olarak gözlemlemenin önemi üzerinde sık sık durduğumu bilirler. Aynı şekilde fikirlerin hızlı bir şekilde prototipleştirilmesinin önemi üzerinde de daha önce sık sık durmuştum yazılarımda.

Jonah Lehrer “Imagine” adlı kitabında müşteri gözlemine ve hızlı prototip geliştirmeye dayalı inovasyon konusunda görüşlerimi destekleyen harika bir örnek veriyor. Sizlerle paylaşmak istedim.

Zemin temizleme malzemelerinin geliştirilmesi için milyonlarca dolar Ar-Ge harcaması yapan ünlü tüketim ürünleri firması Procter & Gamble (P&G) tüketicilerin kullanacakları yeni ürünler bulmakta zorlanır. Sabunlar ve deterjanlar için türlü kimyasal deneyler yapan ve yeni moleküller gelişitmeye çalışan P&G mühendisleri bir türlü istedikleri sonucu alamadıklarından Continuum isimli bir tasarım firmasından destek istemeye karar verirler.

İnovasyon konusunda uzmanlaşmış Continuum tasarımcıları P&G mühendisleriden tamamen farklı bir yöntem izleyerek laboratuvarda yeni moleküller geliştirmekle uğraşmak yerine müşterileri, yani ev kadınlarını evlerinde zemin temizliği yaparken gözlemlemeye karar verdiler.

Ev kadınlarını yerleri siler ya da halıları süpürüken günlerce izleyen ve detaylı notlar alan tasarımcılar bir süre sonra ilginç bir müşteri problemini keşfettiler; yer temizliğini bitiren kadınları kullandıkları paspasları temizlemekte büyük zorluk çekiyorlardı.

Kiri toplamak amacıyla tasarlanmış yer paspaslarının bezlerini temizlemek ev kadınları için başlıbaşına bir sorun oluşturuyordu, hatta bazı durumlarda bezi temizlemek yerleri silmekten daha fazla vakit bile alabiliyordu. O ana kadar hep daha etkili temizlik yapacak paspas bezleri tasarlamaya odaklanan P&G mühendisleri kadınların çok önemli bir problemini gözden kaçırmıştı; paspasların kullanımı çok zordu.

Aslında Continuum tasarımcıları müşteri gözlemlerine dayanarak sadece problem keşfetmekle kalmadılar. Çözüm de yine bir müşteri gözleminden geldi.

Gözlemledikleri bir ev kadının oldukça paspas bezin temizlemek için bir havlu kullandığını gördüler ve birdenbire akıllarına şu fikir geldi: Neden paspasların ucundaki bez de tıpkı tuvalet kağıdı gibi “kullan-at” tarzında bir ürün olmasın? Böylece belli bir kullanım süresinden sonra çok kirlenen bezi temizlemekle uğraşmak yerine çöpe atmak yeterli olacaktı.

Yukarıdaki müşteri içgörüsünden ve fikirden yola çıkan Continuum tasarımcıları “kullan at” mantığına dayalı fikri P&G yöneticilerine sundular. İşin garibi P&G mühendisleri fikirden hiç ama hiç hoşlanmadılar. Bu yeni ürünün yıllardır geliştirdikleri paspasları ve yer bezlerinin satışını olumsuz etkileyeceğini düşündüler; radikal inovasyon fikirleri karşısında büyük firmaların tipik tepki verme şekli…

Müşterilerle yapılan odak grubu çalışmalarında da, Continuum’un fikri ev kadınlarına anlatıldığında pek sıcak karşılanmadı. Kadınlar “kullan-at” bezin temizlikte yeterince etkin olmayacağını düşünüyorlardı. Yapılan birebir mülakatlarda ise kadınlar bezleri kullandıktan sonra atma fikrinden hoşlanmadıklarını, daha kalıcı bir paspas istediklerini söylediler.

Tahmin edeceğiniz gibi P&G yöneticileri hem kendi öncelikleri, hem de focus gruplardaki olumsuz sonuçlar nedeni ile projeyi rafa kaldırmak istediler. Neyse ki Continuum tasarımcıları fikirlerinde ısrarcı oldular ve P&G’yi bir prototip geliştirmeye ikna ettiler.

Yaklaşık bir yıl süren prototip geliştirme sürecinden sonra yeniden müşterilere gidildi. Ancak bu kez odak grubu çalışmalarında müşterilere soru sorulmadı, mülakatlar gerçekleştirilmedi, sunumlar yapılmadı. Müşterilere sadece geliştirilen prototip test ettirildi, ve kullanımdan sonar fikirleri soruldu. Kadınlar ürüne tam anlamıyla bayıldılar, P&G’nin tarihindeki en yüksek fokus grubu sonuçları alındı. Prototip herşeyi değiştirmişti.

Sonunda 1999’da P&G ürünü Swiffer ismiyle piyasaya çıkarttı ve sadece ilk yılda 500 milyon dolarlık bir ciroya ulaşarak  inanılmaz bir başarı elde edildi. Swiper bugün de ABD paspas pazarının bir numaralı ürünü olmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın