+905325441237
bora@ozkent.co

Gönlümü Verebileceğim İşi Nasıl Keşfederim?

(Okuma Süresi: 4 Dakika)


İnsanların ancak gönüllerini verdikleri işte olağanüstü başarılı olabilecekleri çok kuvvetli bir argüman.

Son derece de mantıklı; ister bir girişimci olun, isterseniz bir kariyer savaşçısı, sevdiğiniz işi yapıyorsanız rakiplerinizden daha uzun saatleri, daha büyük bir arzuyla çalışarak ve daha verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Çok çalışma ile başarı arasında da genellikle güçlü bir ilişki olduğuna göre doğru yoldasınız demektir.

Argüman güçlü ve mantıklı ama küçük bir sorunu var: Çoğumuz gönlümüzü verebileceğimiz işi bilmiyoruz ki.

Para Kazanmasam Bu İşi Yapar mıydım?

Bir işi gerçekten çok severek yapıp yapmadığınızı bulmanın kolayı var aslında. Kendinize şu soruyu sorun: “Para vermeseler de bu işi yapmaya devam eder miydim?”.

Eğer bu soruya yanıtınız olumsuzsa yanlış işteseniz demektir. Bu kadar basit!

Öte yandan gerekirse garsonluk yapıp geçiminizi sağlayarak geceleri geç saatlere kadar öykü yazmak için uykusuz kalıyor ve buna ucunda görülür bir ödül olmadan yıllarca devam edebiliyorsanız gönlünüzdeki işin ne olduğu apaçık bellidir.

Neyse ki garsonluk yapmak zorunda kalmıyorum, bir eğitmen ve danışmanın ben. Ama gerçekten zevk aldığım şey yazmak, yeni argümanlar geliştirmek ve bunları çok sayıda insanlar internet platformları üzerinden paylaşmak.

O nedenle blog yazıyorum.

O nedenle herkesin müşteri ve yeni projeler peşinde koşuşturduğu bu pazartesi gününde ben sığındığım bir kafede bu satırları karalıyorum işte. Sevdiğim iş bu, şimdilik beni geçindirmese, hatta 5 kuruş kazandırmasa ve hatta esas para kazandığım işi zaman zaman ihmal etmeme neden olsa da.

“Para kazanmasam da bu işi yapar mıydım?” mevcut işin gönlünüze uygun olup olmadığını anlamak için iyi bir soru. Peki ya şu andaki işinizden zaten nefret ediyorsanız ama onun yerine ne yapabileceğiniz, hangi işten gerçekten hoşlanacağınız konusunda hiç bir fikriniz yoksa. O zaman nasıl çıkacaksınız yola?
İşte burada durumlar biraz karmaşıklaşıyor.

Ama işe yarayabilecek iki önerim de var işin doğrusu:

Mevcut İşinizi Olağanüstü İyi Yapın:

Şimdi getireceğim ilk öneri size biraz ters gelebilir ama bence yeni şeyler denemeden önce mevcut işinizi olağanüstü yapmayı bir deneyin.

Genellikle işimizi olağanüstü yapmak için gerekli eforu harcamayız çünkü değmeyeceğini, takdir görmeyeceğimizi, iğrenç yöneticimize laf anlatamayacağımızı düşünürüz. Bunlar son derece geçerli bahaneler olabilirler ancak durumu “idare edecek” kalitede iş çıkarmanıza.

Bir süre tüm bu bahaneleri bir kenara bırakın ve işinizi gerçekten “olağanüstü” yapmaya odaklanın. Yöneticilerin veya çalışma arkadaşlarınızın olumsuz tavırlarını hiç umursamayın. Bakalım ne oluyor?

Birinci ihtimal şu ki belki birdenbire işinizden gerçekten zevk almaya başlarsınız, çünkü dünyaya önemli bir değer kattığınızı keşfedersiniz.

Harika! İş değiştirme ya da girişimciliğin zorlu denizlerine atılmaktan kurtuldunuz. Belki şirketinizi değiştirebilirsiniz ya da böyle çalışmaya devam ederseniz zaten eninde sonunda mutlaka farkedilir, bugün sizi üzen faktörlerden kurtulmuş olursunuz.

İkinci ihtimal ise işinizden gerçekten hoşlanmadığınızı, kararınızı yöneticilerinizin kötü tavırları gibi dışsal faktörlerin etkilemediğini görmek olur. E bu da büyük bir kazanım değil mi? Gönül rahatlığı ile kendinizi yeni denemelere açabilirsiniz artık.

Üretmeye Başlayın, Hemen!

Kendi örneğimden devam edeyim bu öneriyi açıklamak için.

Ta üniversite yıllarından itibaren yazar olmak istemiştim ben. Daha doğrusu gazeteci.

Bir öykü yazmanın gerektirdiği yaratıcılık, insanları anlama tutkusu gibi faktörlerin en güçlü yönlerim olmadıklarını çok uzun yıllar önce keşfetmiştim. Ama haberler, fikirler, yorumlar, yenilikler… İşte bunlar beni büyülüyorlardı ve başkalarına aktarmak konusunda beni tetikliyorlardı.

Sonra gazeteci filan olamadım bildiğiniz gibi. Turist rehberi oldum, danışman oldum, yönetici oldum, genel müdür oldum ve sonunda girişimci de oldum. Ama bir türlü gazeteci/yazar olamadım ve bu hep içimde ukte olarak kaldı.

Sonra bir gün üretmeye karar verdim.

Söylenmeyi kesip üretmeye başladım, blogumu kurdum ve yazmaya başladım.

Şu anda iki bloğumda (BoraOzkent.com ve GirimcilerOkulu.com), sosyal medya hesaplarımla birlikte 100.000 civarında takipçim var. 2 kitabım yayınlandı, bir de dijital kitabım bulunuyor. Platin Dergisinde de köşe yazarıyım. Bir yandan da yeni kitaplarım üzerinde de çalışıyorum.

Ve tüm bunlardan para kazanmıyorum, kendi enerjimi ve hatta zaman zaman da nakitimi kullanıyorum. Ama inanıyorum ki bu “hobilerim” ve “üretimlerim” hem mevcut işimi destekliyorlar hem de ilerisi için yeni olanakların önünü açıyorlar.

Ama en önemlisi ben bunlardan zevk alıyor, daha iyi yazmak için çabalıyor ve öğrenmeye devam ediyorum. Öğrenmek daha iyi bir gelecek için şahane bir hazırlık değil mi sizce de?

Aklınıza ilk yatan fikirle ilgili üretim yapmaya başlayın hemen diyorum anlayacağınız.

Pastaneniz olsun istiyorsanız harika pastalar yapmaya girişin mutfağınızda, kafe açacaksanız en iyi kahveyi demlemek için evinizde denemelere başlayın, küçük bir pansiyonunuz olsun istiyorsanız evinizin bir odasını kiraya verin.

Hemen!

Hemen üretmeye başlamanızın da bir kaç farklı çıktısı olabilir.

Çok istediğiniz yazarlığın size göre bir iş olmadığını anlayabilirsiniz mesela. Böylece büyük bir hatadan erken dönmüş olur, kendinizi yeni denemelere açarsınız.

Ya da denemelerinize kendinizi öyle bir kaptırırsınız ki gönlünüzün işini keşfettiğiniz konusunda hiç bir şüpheniz kalmaz. Bundan daha önemli bir keşif olabilir mi hayatta?

Ya da ürettiklerinizden yeni şeyler öğrenir, yeni olasılılıklarla karşılaşır, yepyeni ufuklara açılırsınız, kimbilir?

Son Söz:

Mevlana “Yol yürüyene görünür” demiş.

Biran önce yürümeye başlamakta fayda var tavus kuşu gibi düşünmek yerine.
Başlıyor musunuz yürümeye?

Ya da gönlünüzdeki işi keşfetmek için başka bir yöntem var mı bildiğiniz?

Bekliyorum paylaşımlarınızı.

7 cevap

  1. elzemege dedi ki:

    Öyleyse bir hobi olarak başlayan fotoğraf çekimi ve resim çalışmaları ilerde hatta çok geçmeden bambaşka bir iş kazancı da benim için bekliyor olmalı. 😊

  2. Yesim dedi ki:

    Çok doğru, evren düşüneni değil harekete geçeni sever👍🏻

  3. […] Eğer gönlünüzü verebileceğiniz işi yapmadığınızı düşünüyorsanız, işinizde anlam bulamıyorsanız, kurumsal hayatın baskılarından bunalıyorsanız ve tabii ki tüm bunların sonucunda mutsuzsanız hayatınızda bir değişim yapmanız gerekir. Ya da söylenmeyi kesip duruma razı olmanız, öyle değil mi? […]

  4. Gulen dedi ki:

    cok guzel bir yazi, bende surekli dusunenlerdenim. Artik harekete gececegime inaniyorum.

Bir Cevap Yazın