+905325441237
bora@ozkent.co

Google 40 Milyar Doları Kaçırmış, Ya Siz?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

googleBlogger’in kurucusu Ev Williams şirketini Google’a sattığında kendisi de Google yönetiminin çatısı altına girdi.

Ancak bir yıl boyunca bürokratik sınırlamalardan bunalan Williams sonunda şirketten ayrıldı. Williams’tan kısa bir süre sonra da Google’da ürün yöneticisi olarak çalışan Biz Stone da şirketi terketti. Ev ve Biz Google’den ayrıldıktan sonra birlikte Twitter’i kurdular.

Bugün Twitter’in piyasa değeri yaklaşık 36 Milyar Dolar civarına erişmiş durumda.

Peki Google Twitter’de kaçırdığı fırsattan ders almış mı? Pek de sayılmaz.

2006 yılında Google’a bir danışman olarak katılan Ben Silbermann kendisini mühendislik yoğun Google kültürüne pek uygun hissetmedi. 2 yıl sonra Google’dan ayrılan Silbermann Pinterest’i kurdu. Pinterest’in bugünkü piyasa değeri 4 Milyar Dolar’a yakın.

Google’un büyük inovasyon ve girişimcilik yeteneklerini kaçırma hikayesi burada da bitmiyor.

Kurum-içi politik oyunlardan sıkılan Kevin Systrom da iki yılın sonunda Google’dan ayrıldı. Fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ı kuran Systrom şirketini 2012 Nisan’da Facebook’a 1 Milyar Dolar’a sattı.

Eğer Google gibi bir inovasyon motoru bünyesindeki böylesine inovatif yetenekleri kaçırıyorsa, sizin şirketinizin hangi yaratıcı yetenekleri harcadığını bir düşünün isterseniz.

İyi cumartesiler.

Bir cevap

  1. Elkhan Asgarov dedi ki:

    Kim bilir, bəlkə də Google-un ən böyük innovasiyası məhz budur! Öncə cəlb edir, daha sonra isə “Get öz həyatını qur” deyə innovasiyaların yaranmasına vasitəçi olur 🙂

Bir Cevap Yazın