+905325441237
bora@ozkent.co

Google Aya Giderken…

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Beni takip edenler bilirler. Sıkı bir Apple fanatiğiyim. Steve Jobs ve mirasçılarının Dünya’nın ve hayatımın  güzelleşmesinde büyük katkıları olduğuna candan inanıyorum.

Ama Dünya’yı gerçekten değiştirmeye hangi firma adaydır derseniz, tek bir yanıtım var: Google…

Yarattığı arama motoru ile insanlığın bilgiye erişimini kökten değiştiren Google, bugün devasa ekonomik gücünü, insanlığı gidişatını etkileyebilecek yepyeni projelere yönlendiriyor.

Hayır hayır, pek çoğumuzun hayatına değer katan Gmail, Google Maps, You Tube, Chrome, Google+ ve kullanımı daha az olsa da mevcut oyunculara güçlü birer alternatif oluşturma yolunda olan Google+, Google Docs, Motorola Mobility gibi ürünlerinden bahsetmiyorum bu küresel bilişim devinin.

Sürücüsüz otomobil (Google Car), giyilebilir bilgisayarlar (Google Glasses) ve süper hızlı internet için fiber kablolar (Google Fiber) gibi projelerle Dünya’yı değiştirmeye hazırlanıyor Google.

Kimsenin girişmeye cesaret edemeyeceği büyüklükteki riskler taşıyan bu tür girişimlere Aya Yolculuk (Moonshot) projeleri adını veriyor şu andaki CEO Larry Page.

Geniş ufuklu, iddialı ve dünyayı değiştirecek güce sahip projeler bunlar. Uygulaması ve kazanç sağlaması yıllar sürecek bu devasa projelere milyarlarca dolar para ve muazzam bir insan kaynağını ayırıyor Google.

Aslında Google’in son bir kaç girişimi, yukarıda sıraladıklarımı bile basit birer proje gösterecekmiş muhteşemlikte değişimleri müjdeliyorlar.

Makani Power hava boşluğuna yerleştirilecek devasa pervanelerle enerji üretmeyi; Project Loon 20 KM yükseklikteki balonlarla en ücra köşelere geniş bant internet getirmeyi; en son girişim Calico ise yaşlanmayı engellemeyi hedefliyorlar.

Google büyük problemlere yönelik olası çözümleri araştırmayı ve bu çözümleri hayata geçirecek müthiş teknolojileri geliştirmeye kendisini adamış durumda.

Ne iddia ama?..

Bizdeki koca koca holdinglerin restorancılık, gece kulübü işletmeciliği, ve inşaat gibi sıradan işler üzerine gelecek kurmaya çalıştıklarını gördükçe şunu söylemeden edemiyorum açıkçası: Google gider aya, bizim holdingler hala çok yaya…

Bir cevap

  1. Ata Uzunhasan dedi ki:

    Son paragraf çok vurucu olmuş. Hiç böyle düşünmemiştim. Neden bizim vizyonumuz dar diye düşündüm… kendiminki de dahil… Henüz cevap bulamadım

Bir Cevap Yazın