+905325441237
bora@ozkent.co

GOOGLE’IN BİZİ İZLEMESİNİ NASIL ENGELLERİZ?

(Okuma Süresi: 6 Dakika)

Bugün Google’ın bizi her an izlediği gerçeği saklanmıyor ve herkes tarafından biliniyor.

Şahsi bilgilerimiz, davranışlarımız, hobilerimiz, gittiğimiz yerler, izlediğimiz şeyler ve hatta ailemiz ve sevdiklerimiz için internetten satın aldıklarımıza kadar her şey Google’ın veri merkezinde depolanıyor. Kısacası bizi herkesten iyi tanıyor Google.

“Bir ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz” sözü her şeyi özetliyor aslında.

Eminim ki çoğumuz için bu durumu oldukça sinir bozucu ve tedirgin edici. Peki izlenmemizi engellemenin yolları yok mu? Elbette var.

Bu yazımda Google’ın sizi izlemesini nasıl engelleyebileceğinizi madde madde anlatacağım.

Web Üzerinden

Google’ın sizi izleme alışkanlıklarını kontrol etmeye başlamak için en iyi yer, web üzerindeki Google Hesabınızdaki ‘Etkinlik Kontrolleri’ sayfasıdır (link: https://myaccount.google.com/activitycontrols)

Şu anda tarayıcınızda Google oturumunuz açık durumda ise bu link sizi doğrudan oraya yönlendirecektir. Google’ın size ait olduğu veriler altı bölüme ayrılmış durumda. Herhangi birindeki izlemeyi, ekranda gördüğünüz açma/ kapatma düğmelerini kullanarak kapatabilirsiniz.

En üstte yer alan iki bölüm (web ve uygulama etkinliği ve konum geçmişi) en önemli olanlar denebilir. Web ve uygulama etkinliği Chrome’a giriş yaparken web’de yaptığınız, Google’a giriş yaparken aradığınız ve Google’ın uygulamalarında yaptığınız her şeyi içeriyor.

Eğer Google günlüklerinin girdiği ayrıntı türünü görmek için Web ve Uygulama Etkinliği altındaki Etkinliği yönet bağlantısına tıklayınca ziyaret ettiğiniz web sayfalarını, yaptığınız web aramalarını ve Android telefonunuzda açtığınız uygulamaları göreceksiniz, ancak bu uygulamaların içinde yaptığınız şeyleri göremeyeceksiniz.

Eğer bu asistanın Google Asistan’dan Google Play Store’a kadar olan tüm uygulamalarını görmek istiyorsanız üst kısımda bulunan tarihe ve ürüne göre filtrele seçeneğini tıklayın. Bu arada aynı iletişim kutusu tarihe göre filtrelemenize de izin veriyor. Bir filtre uyguladığınızda, çöp kutusu simgesine tıklayarak eşleşen tüm girişleri silebilirsiniz. Bireysel girişler, girişin yanındaki üç noktaya tıkladıktan sonra Sil’i seçerek kayıttan silinebilir.

Her şeyi silmek için ise soldaki etkinliği sil bağlantısını seçmeniz gerekir. Daha sonra Tarih aralığı olarak Tüm zamanlar’ı ve Filtre olarak tüm ürünler’i seçebilir ve Google’ın bu Web ve Uygulama Etkinliği kategorisinde tuttuğu her şeyi silebilirsiniz.

Kısa süre önce uygulamaya konan bir diğer seçenek, Google’ın üç ay veya 18 aydan eski olan her şeyi otomatik olarak silmesi. Etkinlik listesinin üstündeki Otomatik olarak silmek için seç düğmesini tıklarsanız bu seçenekleri görebilirsiniz.

Telefonunuzdan büyük oranda veri toplayan ikinci bölüm olan Konum Geçmişi ise biraz daha farklı. Yine Google’ın sakladığı verileri görmek ve düzenlemek için Etkinliği yönet bağlantısını takip edebilirsiniz, ancak bu durumda kayıtlar haritada gösterilir; bulunduğunuz yerleri gösteren küçük kırmızı noktaları görebilir ve açılan menüyü kullanabilirsiniz.

Bu verileri Google kayıtlarından silmek için, sağ alt köşedeki çöp tenekesi simgesine tıklayın; bu, tek bir günü veya tüm konum geçmişinizi görüntülüyor olsanız görünecektir. Tek bir yeri kayıttan silmek için, yanındaki üç noktayı tıklayın ve durağı günden kaldır’ı seçin.

Cihazlar, Ses, YouTube ve Gmail

Faaliyet kontrollerindeki üçüncü kategori Cihaz Bilgisidir. Bu, Google hesabınıza bağladığınız telefonları ve tabletleri kapsar ve Web ve Uygulama Etkinliği altında daha önce taranmış cihazlarınızdaki bireysel etkinlikleri içermez. Buradan tek tek öğeler yerine, ‘’tümünü sil’’e tıklayarak tüm tarihi silebilirsiniz.

Ana listedeki dördüncü kategori Ses ve Ses Etkinliği. İşte telefonunuza ya da akıllı bir konuşmacıya söylenen tüm Google Assistant komutlarının saklandığı yer tam olarak burası. Etkinliği yönet’i tıkladığınızda, söylediğiniz her şeyin bir listesini ve hatta ses kaydını çalma seçeneğinin bir listesini alabilirsiniz. Kaydı silmek için kaydın yanındaki üç noktayı, tüm günü silmek için çöp kutusu simgesini veya bu kategorideki her şeyi bir kerede silmek için soldaki Bağlantıyı kullanarak etkinliği sil seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Son iki bölüm Google’ın video platformunu kapsıyor ve açıklayıcı isimlere sahip: YouTube Arama Geçmişi ve YouTube İzleme Geçmişi. Her ikisi de Ses ve Ses Etkinliği ile aynı şekilde yapılandırılır; Etkinliği yönet’e tıklarsanız, etkinliği sil bağlantısıyla kayıtları birer birer, gün veya hep birlikte silme seçeneklerini göreceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra, Google’ın sizi izlemesini geçici olarak durdurabilirsiniz; örneğin, YouTube’u kullanırken, Google Chrome’a giriş yapmazsanız veya Chrome’da arama yaparken ve gezinirken gizli mod kullanırsanız Google hesabınızdaki aktiviteleriniz gizli kalacaktır.

Bunlarla bitmiyor tabii ki; Google ayrıca, satın alımlarınızı, seyahatlerinizi, uçuşlarınızı ve yaklaşan faturalarınızı izlemek için Gmail mesajlarında sekmelerde bulunur.

Bu verilerin daha fazlasını burada görebilirsiniz veya oturum açtıysanız Google arama sayfasında arayabilirsiniz. “Satın alımlarım”, “uçuşlarım”, “seyahatlerim” veya “faturalarım” ı deneyin. Tüm bu veriler sizin Gmail hesabınızdan alınıyor.  

Genelde Google Asistanı aracılığıyla, uçuşunuz ertelendiğinde veya bir teslimat yapmak üzere olduğunda veya bir fatura geldiğinde Google’ın sizi uyarmasını sağlayan bir metod. Bunu engellemenin en etkili yolu, e-postaları Gmail hesabınızdan silmek; aksi takdirde servisi kullanmanın bir parçası olarak gelecektir.

Google’ın gözünde, en son satın aldıklarınızı veya yaklaşan uçuşlarınızı hızlı bir şekilde aramak isteyebilirsiniz, bu nedenle yararlı bir hizmet sunuyor diyebiliriz, ancak bilgileriniz olsa bile, yaşamınızın çoğunun kataloglanıp kaydedildiğini bilmek eminim ki birçoğumuza çok sinir bozucu geliyor.

Hedeflenen Reklamlar ve Mobil Cihazlarınız

Reklam konusuna gelirsek, Google’ın sizin için oluşturduğu reklam profilini görmek için bu linke https://adssettings.google.com/authenticated tıklayabilirsiniz. Yine oturum açmanız gerekecek. En üstte yaşınız, cinsiyetiniz ve Google’ın sizin ilgilendiğinizi düşündüğü pek çok konu var. Bunlardan herhangi birine tıklayın ve ilgilenmediğiniz konular için Kapat’ı seçin.

Reklam kişiselleştirmeyi tamamen iptal etmek için sayfanın üstündeki geçiş anahtarını kullanabilirsiniz. Fakat bunun, gördüğünüz reklam sayısını azaltmayacağını ve Google’ın size topladığı veri miktarını etkilemeyeceğini hatırlatmakta fayda var. Ancak en azından Google’ın ikisini birbirine bağlamasını engelliyor. Web’de yine aynı sayıda reklam görürsünüz, bunu yaptığınızda sadece Google’ın reklamları kişiselleştirmesini azaltmış oluyorsunuz.

Cep telefonlarına gelecek olursak, Google’ın burada topladığı ana veriler konumunuz etrafındadır, ancak açıkça web üzerinden olduğu gibi uygulamaları (Gmail, Google Dokümanlar, Google Haritalar) da izlemenizi sağlar.

Android’de, Ayarlar’ı açıp ardından bazı veri izleme seçeneklerini değiştirmek için Google’ı seçebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki sayfalara ulaşmak için Google Hesabı’na gelin; Özel olarak telefonunuzdaki kişiselleştirilmiş reklamlardan çıkmak için ‘Reklamlar’ öğesine tıklayın veya Google Asistan’ın size neler sunduğunu görmek için Ara, Asistan ve Ses öğesine tıklayın. Burada da satın alımların ve rezervasyonların görünmesini bekleyin.

Kullanmakta olduğunuz Android cihazınızda konum izlemeyi tamamen kapatmak için menüden Konum’a tıklayın. Bunu uygulama bazında kısıtlamak istiyorsanız, Uygulamalar ve bildirimler, ardından Gelişmiş ve ardından Uygulama izinleri bölümüne gidin. Buradan, hangi uygulamaların konumunuza, kameranıza, kişilerinize ve daha fazlasına erişebileceğini belirleyebilirsiniz.

IOS üzerinden Google’ın işletim sisteminize beklediğiniz kadar derin etkileri yok. IOS için Google uygulamasını açın, sağ alttaki üç noktaya tıklayın ve ardından Gizlilik ve Güvenlik’i seçin…Bu şekilde Google’ın bu cihazdaki konumunuzu izlemesini durdurabilirsiniz.

Uygulama bazında yapmak için ana IOS Ayarları ekranına gidin, ardından Gizlilik ve Konum Servisleri’ni seçin ve aradığınız uygulamayı bulun. Her uygulamaya, konumunuza ulaşmaya yalnızca ‘uygulama kullanılırken’ veya ‘hiçbir zaman’ izin verme seçenekleri var.

Masaüstünde olduğu gibi, Google’ın mobil cihazınızda Chrome’da gizli bir pencere açarak veya tamamen farklı bir tarayıcı kullanarak tarama ve arama işlemlerinizi izlemesini geçici olarak durdurabilirsiniz. Google’ın nerede olduğunuzu bilmesini istemiyorsanız bunu engellemenin bir diğer yolu zor da olsa telefonunuzu tamamen kapatmak.

Bir Cevap Yazın