+905325441237
bora@ozkent.co

Gücün Kanunu: Odaklanmak

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Ballerinas dancing standing in pointe positionRiskleri dağıtmak, yumurtaları tek sepete koymamak, tek bir alana odaklanmak yerine farklı sektörlere yayılan bir iş portföyünü yönetmek…

Kurumsal strateji uzmanlarının çok sevdiği yukarıdaki sözcükler size de tanıdık geldiler mi? Holding sahibi pek çok iş adamının felsefesini özetleyen tüm bu laf kalabalığının özünde söylediği bir tek şey var: “Odaklanma, dağıl.”

Tek bir şeye delice bir tutkuyla odaklanmak yerine bir sürü alana dağılmak sadece holding patronları ya da strateji uzmanlarıyla sınırlı kalmıyor üstelik. Hayatın neredeyse her alanında delice odaklanmak yerine dağılarak riskleri yönetmek var.

Çocuk eğitimini düşünün mesela.

Daha erken yaşlarında harika birer sporcu, sanatçı, iş adamı ya da yazar olacağını belli eden çocuklarımıza ne yapıyoruz? Olağanüstü işler başarabilecekleri yeteneklerinde mükemmelleşmelerine izin vermek yerine, ne olur ne olmaz deyip klasik bir eğitimin cenderesinde boğmuyor muyuz pırıltılarını? Hayatta hiç bir zaman fark yaratamayacakları bir sürü alana dağılan odakları, bir süre sonra hayattan ne istediğini bilmeyen sıradan yetişkinlere dönüştürmüyor mu çocuklarımızı?

Sanırım odaklanma yerine dağılma arzusunun ağır basmasının nedeni odaklanmanın nasıl mucizeler yaratabileceğine dair inanç zayıflığımızdan kaynaklanıyor. Ya da odaklandığımız alanda bir şeyler ters giderse korkusundan tedbirli davranmaktan…

Oysa, hiç istinasız, dünyadaki bütün olağanüstü başarılar olağanüstü odaklanmanın eseridir. Az sayıda şeyi çok ama çok iyi, rakiplerinden 10 kat daha iyi yapan ürünler, girişimler, insanlar her zaman dağınıkları yenmeyi başarmışlardır.

Cep telefonu pazarında şu anda yaşananlar yukarıdaki iddiamı ispatlayan bir kanıt örneğin.

2014 yılında Apple sadece 2 yeni modeli piyasaya sürerken, Samsung tüketicilerine tam 52 yeni model sunmakla övünüyordu. Bütün Apple mühendisleri ve tasarımcıları sadece 2 ürünü, onların pazarlamasını, dağıtımını ve destek hizmetlerini mükemmelleştirmeye çalışırken, Samsung mühendisleri tam 52 ayrı ürünle boğuşmak zorunda kalmıştı.

Sonuç: Apple şimdiye kadar ki en karlı yılını yaşarken Samsung hem satışlarda hem de karlılıkta büyük kayıplara uğradı.

Geçen hafta piyasa değeri 700 Milyar Doları geçen ve dünyanın en değerli şirketi haline gelen Apple’in toplamda ne kadar az ürün çeşidi olduğunu mağazalarına gittiğinizde kolayca gözlemleyebilirsiniz rahatlıkla.

Apple’in 700 milyar dolarlık değerinin bizim tüm halka açık şirketlerimizin toplam piyasa değerinin neredeyse 3 katına denk geldiğini de belirtmek isterim bu arada.

Sonuç: Bir girişimci olarak odaklanmayı ve odaklandığınız alanda rakiplerinizden 10 kat daha iyi olmayı temel iş felsefeniz haline getirmelisiniz. Ya da sıradan bir girişimci olmaya razı olacaksınız.

Tabii hangi alana odaklanacağınızı doğru seçmeniz de çok önemli. O da başka bir yazının konusu olsun.

Bir cevap

  1. Hacer Itır Övül dedi ki:

    Çok doğru..Müthiş…

Bir Cevap Yazın