+905325441237
bora@ozkent.co

Hackathonlardan Neden Sonuç Alınmaz?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

İnovasyon yolculuğuna çıkan kurumların sıkça başvurdukları yöntemlerden birisi “Hackhatlon”lar organize etmek.

Wikipedia Hackathon’u yazılımcıların, grafik tasarımcıların, arayüz tasarımcılarının yoğun bir şekilde inovatif yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olay olarak tanımlıyor. Facebook gibi firmaların Hackathonlar sayesinde önemli fikirler geliştirdikleri de biliniyor.

Lakin büyük ve geleneksel endüstri kurumlarının Hackathon çalışmalarından “PR değeri” dışında önemli bir sonuç alındığını hiç görmedim desem yalan olmaz.

Kimi zaman şirket çalışanlarından, kimi zaman üniversite öğrencilerinden zaman müşterilerden veya tüm bunların karışımından oluşan Hackathon katılımcılarının ürünleri o günün kazananı olsalar da, çoğu zaman gerçek hayatta karşılık bulamıyor ve gerçek birer ürüne dönüşemiyorlar.

Bu üzücü durumun bence bir kaç nedeni var:

  • İnovasyon problemin iyi anlaşılmasını gerektiren bir süreç oysa Hackathonlar problemi kısaca tanımlayıp çözümün tasarımına odaklanıyorlar.
  • Yarışma ortamı katılımcıları gerçek problemler için işe yarar çözümler tasarlamak yerine, jurinin “havalı” bulacağı sunumları geliştirmeye yönlendiriyor.
  • Müşteriler sürecin bir parçası olmadıklarından geri bildirimleri alınamıyor, göze hoş görünen ama işlevsellikten uzak ürünler tasarlanıyor.
  • Şirketin iş ünitelerinden bağımsız takımların geliştirdiği fikirler bu üniteler tarafından benimsenmiyor.

Siz ne dersiniz? Hackathonlar da benzer sorunlar yaşıyor musunuz? Ve eğer yaşıyorsanız daha iyi sonuçlar almak için ne gibi çözüm önerileriniz olabilir?

Bir Cevap Yazın