+905325441237
bora@ozkent.co

Haddini Aş Hikayeleri 24: Jeff Bezos

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 5 Dakika)

Sizi çok heyecanlandıran, hayata geçirmeyi çok istediğiniz muhteşem bir fikriniz var. 

Ama bir yandan tereddütler içindesiniz.

‘’Ya başarısız olursam?’’

‘’Ya benimle alay ederlerse?’’

‘’Ya düzenim bozulursa?’’

Sizi harekete geçmekten alı koyan bir ton soru işareti. 

Bugün gezegenin en zengin insanı olan ve 21. yüzyılın efsanevi girişimcileriden sayılan Jeff Bezos da Amazon’u kurmadan önce tıpkı sizin gibi sorular sorup duruyordu kendine. 

Ama ne yaptı biliyor musunuz? 

Kendisine yepyeni bir bir bakış açısı edindi: ‘’Pişmanlığı azaltma bakış açısı.’’

Şöyle açıklıyor Bezos pişmanlığı azaltma bakış açısını.

‘’Eğer bir gün büyük bir şey olacağına içtenlikle inandığım internete katılırsam ve başarısız olursam, yorulmaktan ve başarısız olmaktan pişman olacak mıyım? Buna cevabımın hayır olacağını biliyordum. Öte yandan eğer denemezsem her zaman pişmanlık duyacağımı da biliyordum. Her zaman merak edecektim ve pişmanlık peşimi bırakmayacaktı.’’

Gelin haddini aşmak isteyen insanların kendisine temel felsefe edinmesi gerektiğine inandığım bu bakış açısını geliştiren Bezos’un hayatını inceleyelim şimdi.  Belki de size bakış açınızı değiştirmek için ilham verebilir birazcık da olsa hikayesi.

12 Ocak 1964’te New Mexico’da ‘’Jeff Jorgensen’’ olarak dünyaya geliyor kahramanımız. Genç yaşta evlenen anne ve babası, Jeff daha bebekken boşanıyorlar. Baba Ted John Jorgensen aktör olma hayalleriyle çekip gidiyor.          

Jeff 4 yaşlarındayken, annesi Kübalı Miguel Bezos ile evleniyor. Miguel’in Jeff’i evlat edinmesiyle Jeff Jorgensen, Jeff Bezos oluyor. Çocuk Bezos bu gerçekleri ise 10 yaşındayken öğreniyor. 

Çalışmayı çok sevmesi, bir şeyleri keşfetmeye olan tutkusu çocukluktan geliyor aslında. Yazları dedesinin ve anneannesinin çiftlik evlerinde çalışarak geçiriyor. Yel değirmenlerini tamir ediyor, sığırları aşılıyor. Elinden her iş gelen büyükbabasının onun için daima büyük bir ilham kaynağı olduğunu söyler Bezos. 

Evlerinin bodrumunu atölyeye çeviriyor ve saatlerce bir şeyler icat etmek için çalışıyor. Hatta ailesini bodrumdan uzak tutmak için yaklaştıklarını haber veren elektronik bir uyarı sistemi kuruyor. 

Annesi kafası dağılsın diye onu spor kursuna yazdırsa da tutkusundan, sevdiği şeyleri yapmaktan vazgeçmiyor asla Jeff Bezos. Aslında tutkusu da ondan vazgeçmiyor. 

‘’İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri, kendilerini bir ilgi alanına zorlamalarıdır. Tutkularınızı seçmezsiniz, onlar sizi seçer.’’

Sıkı bir Star Trek hayranı olan Bezos’un uzaya ve teknolojiye ilgisi de çocukluğundan geliyor. Hatta okulda öğretmenlerine “insanlığın geleceğinin bu dünyada olmadığını” söylüyor. Şu an sahip olduğu Blue Origin adındaki uzay keşif firmasının hayalini o zamanlardan kurmaya başlıyor anlayacağınız. 

10 yaşındayken bilgisayarla tanışıyor ve ABD Atom Enerjisi firmasında çalışan dedesinin de yardımlarıyla bilgisayarlar hakkında detaylı bilgiler edinebiliyor. 

Girişimciliğe ilk adımını atması ise ‘’Rüya Enstitüsü’’ ile oluyor. 

O dönemki kız arkadaşı ile birlikte başlattığı bu 10 günlük yaz kampı ile, 600 dolar karşılığında 4. 5. ve 6. sınıf öğrencilerine eğitici dersler veriyor. 

Lisede de parlak ve çalışkan bir öğrenci olan Bezos birincilikle mezun oluyor. 

Takiben Princeton Üniversitesi bilgisayar biliminden mezun olduktan sonra Intel’den bir iş teklifi geliyor kendisine. Ancak kendi işini kurma hayalleriyle teklifi reddedip ilk girişimi olan Fitel’i kuruyor. 

Fakat ne yazık ki işler istediği gibi gitmiyor Fitel’de ve başarısızlıkla sonuçlanıyor bu girişim. Sonrasında D. E. Shaw isimli bir fonda çalışmaya başlıyor ve burada 4 sene çalıştıktan sonra genel müdür yardımcılığına yükseliyor. 1993’te ise iş arkadaşı olan araştırma asistanı MacKenzie Tuttle ile evleniyorlar.

Ve yıl 1994; Bezos hayatını değiştirecek bir haber okuyor: ‘’İnternet bir yılda yüzde 2300 büyüdü.’’

İnternetin bu inanılmaz büyümesinde çok büyük bir fırsat gören Bezos, bu fırsattan yararlanmayı o an kafasına koyuyor. 

‘’Dar bir kutudan çıkmanın bir yolu da kendi çıkış yolunuzu icat etmektir.’’

İnternet üzerinden en çok satabilecek 20 ürün listeliyor ve sonunda kitap üzerine başka online satış olmadığından en iyisinin kitaplar olacağına karar veriyor. Ve evinin bodrum katında birikmiş kitapları satarak başlıyor yeni girişimcilik mağazasına. 

Bezos o sırada işinden de istifa ediyor. Bırakmaması için yöneticilere tarafından yapılan tüm ısrarlara rağmen.

Yeterli sermayesi olmadığı için babasından 300 bin dolar ödünç alıyor Bezos. Bu kısıtlı kaynakla Silikon Vadisi yerine ucuz programcılar bulabileceği Seattle’ı seçiyor ve bir garajda kuruyor şirketini.

İş toplantılarını ise dünyanın en büyük kitap satıcılarından Barnes & Noble kafelerinde yapıyor o dönemde. 

Bu arada sitenin ismini önce awake.com sonra relentless.com olarak belirliyor. Ama bir gün, birdenbire o devasa ve büyüleyici Amazon nehri geliyor aklına. İşte kurduğu sitenin de bir gün o kadar büyüyeceğini düşünerek Amazon ismini seçiyor. 1 Kasım 1994’te isim tescilini alıyor. 

Kuruluşunun ilk haftasında Amazon 50 eyalete ve 45 farklı ülkeye kitap satıyor.

Şirket 1997 yılında halka arz ediliyor ve beklentilerin çok ötesinde ilgi görüyor. Bezos, kazandığı tüm parayı işini daha iyi hale getirmek için harcıyor. Depoları genişletiyor, yenilerini ekliyor ve siteyi geliştiriyor. 

1999 yılında Amazon 7 bin çalışana ulaşsa da şirket 7 yıl boyunca kâr edemiyor. Tam tersine Bezos’un girişimi bu dönemde toplam 2.5 milyar dolar zarar ediyor. 

1997 – 2001 arasında yaşanan krize rağmen ayakta kalmayı başarıyor site. Diğer girişimler bir bir batarken Amazon ilk kârını 2001’in ilk çeyreğinde, 5 milyon dolar olarak açıklıyor. 

Evet, kitap satarak internet ticaretine başlayan Jeff Bezos, bugün ne isterse onu satıyor. Amazon’un piyasa değeri ise 1 Trilyon Doları zorluyor.

Bu arada kendisi tam anlamıyla dünyayı ele geçiriyor.

Resimdeki şema Amazon’un ve Jeff Bezos’un bireysel olarak sahibi olduğu girişimleri gösteriyor. IMDB gibi ne çok tanıdık isim var, değil mi?

Ve bunlara her gün yenileri ekleniyor.

Bezos geleceği gördü, çok ve inancını kaybetmeden çalışmasının sonucu hiç yoktan bir imparatorluk yarattı.  

‘’Eğer bir girişimci olarak şirket kuracaksanız tutkulu olduğunuz bir şeye odaklandığınızdan emin olun.’’

Bezos’tan Bakış Açınızı Değiştirecek Başka Sözler: 

  • İyi bir girişimci olup çok para kazanmak istiyorsanız 10 sene sonra dünyada nelerin değişeceğini değil, nelerin değişmeyeceğini öngörmeniz gerekir.
  • Eleştirilmek istemiyorsan yeni bir şey yapma.
  • Müşteriler ürünlerden memnun kalırsa o ürünleri aralarında konuşurlar. Müşterilerinin kendi aralarında konuşmaları sonucunda ortaya çıkan reklamdan daha güçlü bir reklam yoktur.
  • Yenilikçi biri olacaksan yanlış anlaşılmalara hazırlıklı olmalısın. 
  • Elli insanla iş görüşmesi yaptıktan sonra bile o elli kişinin içinden yanlış birini seçmektense hiçbir elemanı seçmemeyi tercih ederim.
  • Uzun dönemli düşünüyorsan sonradan pişman olmayacağın, hayatını iyileştiren, güzelleştiren kararları almalısın.
  • Çoğu zaman haklı olan kişiler, fikirlerinde esneme yapabilen kişilerdir.
  •  Hayat, pratik zekalı olmayanlarla takılmak için çok kısadır.
  • Asla iki pizzanın tamamen doyuramayacağı sayıda insanla toplantı yapma.

Bir Cevap Yazın