+905325441237
bora@ozkent.co

Haftanın “En 5’i”

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Bu hafta deneyimlediğim en hoş 5 şey şunlardı. Ya sizinkiler?

Haftanın Podcasti: Dropout

Elizabeth Holmes’in 19 yaşında Stanford’u bırakıp kurduğu Theranos’un, yükselişini ve tarihte görülmüş en büyük sahtekarlık skandallarından birisiyle inişini inceleyen belgesel bir gerilim filmi tadında. http://abcradio.com/podcasts/the-dropout/

Haftanın Belgeseli: Gen Düzenleme/Netflix

Gen düzenleme insanlığın geleceğini değiştirecek en büyük devrim. Hastalıkları yok etmek gibi olumlu hayallerin yanısıra, tasarlanmış bebekler gibi ürkütücü senaryoların da besleyicisi olan bu ilginç konuyu öğrenmek için bu belgesel birebir.

Haftanın Sinema Filmi: Kefernahum

Ortadoğu sinemasının başyapıtı. Kadın yönetmen Nadine Labaki tamamı amatörlerden oluşan oyuncu kadrosu ile tam bir sinema mucizesine imza atmış. Böğrüme yumruk yemiş gibi çıktım sinemadan.

Haftanın Kitabı: Satranç/Stefan Zweig

Bu muazzam klasiği fazla anlatmaya gerek yok herhalde. İnsan Kitap tarafından yayınlanan cep boy baskısı cebimden düşmedi bu hafta ama. Şahane.

Haftanın Makalesi: Diliniz Düşünme Şeklinizi Nasıl Etkiliyor

Konuştuğunuz dilin ve kelime hazinenizin düşünme şeklinizi nasıl etkilediğini anlatan makale toplumlar arasındaki kültürel farklılıklara bambaşka bir bakış açısı getiriyor. https://ideas.ted.com/5-examples-of-how-the-languages-we-speak-can-affect-the-way-we-think/

Bir Cevap Yazın