+905325441237
bora@ozkent.co

Haftanın ‘En’leri

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Ürkünç Gelişmesi: Yapay zekayla gerçekte var olmayan insanların yüz fotoğraflarını tasarlayan thispersondoesnotexist.com. Simone adlı filmi hatırlayanlar varsa böyle teknolojilerle yapılabilecekleri hayal edebilirler. Fotoğraftaki yüz yaratılan bu hayali karakterlerden birisi. Süper rahatsız edici değil mi sizce de?

Makalesi: The Economist’deki Robots Look After Your Grandma (Robotlar Ninenize Bakıyorlar) adlı makale, nüfusu hızlı yaşlanan ülkelerin robotlara en çok yatırım yapan ülkeler olduğunu açıklıyor. Çünkü yaşlıların bakıma ve desteğe ihtiyaçları var. Makalenin linki: https://www.economist.com/international/2019/02/16/an-ageing-world-needs-more-resourceful-robots

Kitabı: Makine, Platform, Kitle (Andrew McAfee ve Erik Brynjolfson/ Optimist Yayınevi) dijitalleşmenin iş modelleri üzerindeki yıkıcı etkisini anlamak ve şirketlerini dönüştürmek isteyenler için tam bir başucu kitabı.

Netflix Dizisi: Gerçek olaylara dayanan Dirty John, kötü ve zeki bir insanın iyi niyetli saf insanlara neler yapabileceğini anlatan sinir bozucu öyküsüyle bizi ekrana kitledi. Bu arada yine Netflix’de öykünün gerçek kahramanlarını anlatan bir de belgesel var:)

Kebabı: Adana’lı dostlar kızmasınlar ama bence ülkenin en iyi kebabı İstanbul’da yapılıyor. Tabii yine Adana’lılar tarafından:) 1978’den beri küçücük mekanında hizmet veren Adana Ocakbaşı Kurtuluş’da, hele bir de ocakbaşında oturma şansını bulursanız vallahi lezzet patlamasından ölebilirsiniz. Favorim Sebzeli kebap.

Peki sizin enleriniz neler?

Bir Cevap Yazın