+905325441237
bora@ozkent.co

Haftanın Hikayesi: Kutuplara Hazırlanmadan Gidemezsiniz

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İçerdiği belirsizlikleri ve zorlukları göz önüne alırsanız, inovasyonun büyük coğrafi keşif maceralarına tıpatıp benzediğini hemen kavrarsınız

Mesela 14 Aralık 1911’de Güney Kutbuna ilk ulaşan insan olan Norveçli kaşif Roald Amundsen’in macerasına.

Aslında Kuzey Kutbu’nu keşfetmek isteyen, ama Amerika’lı Robert Edwin Peary’nin bunu kendisinden önce başarmasından dolayı rotayı güneye çeviren Amundsen’in, bu büyük macera öncesi yaptığı hazırlıklar, inovasyon yolculuğuna çıkanlar için tam bir ders niteliğinde.

Büyük bir keşif tutkunu olan Amundsen, büyük macerasından önce Kuzey Kutup şeridinde yasayan İnuit Eskimoları ile zaman geçirip, dillerini, yaşayışlarını, bölgeye has zorluklarla baş etme yöntemlerini öğrenmeye çalışmış, adeta kendisini bir kutup insanına dönüştürmüş örneğin.

olav_bjaaland

Kızak Köpekleri

Bu müthiş deneyim ve yaptığı diğer araştırmalarda öğrendiklerinden yola çıkarak, o güne kadar alışılanın tersine, yola atlarla değil kızak köpekleri ile çıkan Amundsen, bu köpeklerin muazzam dayanıklılığı ve gücü sayesinde kendisine büyük avantaj sağlamış.

Ama Amundsen’in Eskimolardan tek öğrendiği şey köpekleri atlara tercih etmek değildi.

Doğru kıyafet ve ekipman tercihleri ile vahşi ortamda hayata kalmaya dair öğrendikleri de, ona macerasında yardımcı oldular.

Mesela planlama aşamasındaki deli detay tutkusu onu kaşiflerin giyecekleri botları yeniden tasarlamaya itti.

ski_boot

Kar Botları

Botları ahşap bir tabanın üzerinde monte eden ve aynı zamanda hacimlerini de büyüten Amundsen, kaşiflerin 7 çorap giymesini, böylece ayaklarının en dondurucu soğuktan bile etkilenmemesini ve karda kolayca ilerlemelerini sağlamış.

Keşif sırasında kullanılan kar gözlüklerinde de inovasyona giden Amundsen, deriden üretilen ve sadece dışarının görülmesini sağlayan yarıklara sahip göz bantlarının sayesinde takımındaki kimsenin kar körlüğü yaşamamasını da garantilemiş. (Bunun teknik olarak nasıl işlediğini ne yazık ki incelemeyedim)

8062f0d44192bcd782494b2fcc15c420

Gözlükler

Her kaşif ve inovatör gibi Amundsen’in de eleştirilen yönleri var elbette.

Örneğin 99 günlük bu inanılmaz zor yolculuğun sonlarında Amundsen takımının kızak köpeklerinin bir kısmını öldürüp yemeleri ve postlarından ısınmak için yararlanmaları bunlardan birisi.

 

Ama ne yazık ki büyük keşifler her zaman bazı fedakarlıklar gerektiriyorlar. Tıpkı büyük inovasyon yolculuklarının da hr zaman gerektirdiği gibi.

Bana kalırsa Amundsen’den asıl çıkarılması gereken ders bir keşif macerası öncesinde ön hazırlığın ne kadar önemli olduğu.

Araştırmanın, koşulları keşfetmenin ve bunlar çerçevesinde hazırlık yapmanın önemi inovasyonda da tıpkı coğrafi keşiflerde olduğu gibi geçerli.

 

 

Bir Cevap Yazın