+905325441237
bora@ozkent.co

Hasan Aslanoba’ya Açık Teşekkür…

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

hasan-aslanoba-webrazzi-summitYapılan iyi şeyleri takdir etme ve topluma değer katan insanları yüceltme geleneği olan bir toplum değiliz ne yazık ki.

Epey de şüpheciyiz üstelik; eğer birisi bir konuda başarılı olmuşsa ardında mutlaka bir çapanoğlu arıyor, “şunların adamıymış canım”, “esas niyeti buymuş” gibi çoğu zaman haksızca yaftalıyoruz da onu.

Oysa iyilikleri, güzellikleri takdir etmemiz lazım. Özellikle de cesur iş adamlarını; mesela Hasan Aslanoba’yı.

Kendisi ile tanışma şansım hiç olmadı, ama uzaktan yaptığı cesur yatırımları ve çıktığı iddialı “melek yatırımcılık” yolculuğunu önceleri merakla şimdi ise hayranlıkla izliyorum. Erikli Su’nun eski ortağı ve CEO’su olan Hasan Aslanoba, 23 sene kaldığı su işi ve bazı tekrarlar kendisini motive etmediği için teknoloji yatırımcısı olmaya karar vermiş.

Hem de ne karar verme…

Hasan Aslanoba 2013 yılının başından bugüne 37 internet girişimine, 4 risk sermayesi fonuna ve bir de melek yatırım ağına kişisel servetinden tam 39 Milyon Dolar para yatırmış. Aralarında Dugun, Bitaksi, Hemenkiralik, Tasit, Vivense, Etohum, Webrazzi gibi iddialı projeler de var, çok daha alçakgönüllü ve bana kalırsa düşük potansiyelli olanları da.

Stratejisini yüksek büyüme potansiyelli 5-10 iş yakalamak olarak tanımlayan Hasan Aslanoba, diğer girişimlerinin ise pek başarılı olamayacağını baştan kabulleniyor. Örneğin ilk yatırım yaptığı girişimlerden olan tabletseminer.com bu yıl operasyonlarını durdurmuş durumda. İnternet girişimciliğinin gerçeği de bu zaten. 100 girişimden ancak birisi çok başarılı olabiliyor.

Hasan Aslanoba’ya neden Erikli Su’yun satışından gelen parayı diğer tipik Türk iş adamları gibi gayrımenkule yatırmadığı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Bahama’lara gitmek, sıkıcı gayrımenkul yatırımları yapmak gibi bir niyetim yok. Dijital ekonominin müthiş bir enerjisi var. Buradaki heyecanı ve adrenalini çok seviyorum.

Forbes dergisinde yayınlanan röportajında bir markanın doğuşuna cansuyu vermenin, “onu ilk ben gördüm” demenin keyfinden söz ediyor Aslanoba, dahi ve vizyoner girişimcilerle diyalog içinde olmanın insanı geliştirdiğini ve yatırımcı olarak inanılmaz öğretici olduğunu söyleyerek devam ediyor sözlerine.

Bütün işi devletin kapısında yatıp kalkıp, hükümete yalakalanarak ihale kapmak olan bizim tipik müteahit işadamı bozuntularından ne kadar da farklı bir profil var karşımızda. Bir inovasyon ve girişimcilik hayranı ve danışmanı olarak kendisine Türk girişimcilik ekosistemine verdiği “cansuyu”ndan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Keşke diğer tipik “iş adamlarımız” da kendisini örnek alsalar biraz.

Yararlanılan Kaynak: Forbes Mayıs, 2014

 

3 cevap

 1. armağan dedi ki:

  danışmanı olduğunuz kişiyi övmek de apayrı bir profesyonellik, tebrik ediyorum Bora Bey.

  • boraozkent dedi ki:

   Merhabalar Armağan Bey,

   Hasan Aslanoba’ya danışmanlık yapmadığım gibi kendisi ile hiç bir tanışıklığım da yoktur. Yorumunuzu ön yargılı ve haksız bulduğumu belirtmek isterim. İyi günler.

 2. boraozkent dedi ki:

  Reblogged this on Girişimciler Okulu and commented:

  Hasan Aslanoba’ya Açık Teşekkür…

Bir Cevap Yazın