+905325441237
bora@ozkent.co

Hayalsiz ve Öğrenmek İstemeyen Beyaz Yakalılar

(Okuma Süresi: 2 Dakika)


Büyük kurumlar çalışanlarına mis gibi eğitimler sunuyorlar. Ben de yıllardır ekmeğimi büyük kurumların yarattığı bu sektörden çıkarıyorum çok şükür.

Lakin şu bir gerçek ki eğitimlere katılan beyaz yakalıların çok büyük bir kısmı eğitime bir şeyler öğrenmek için gelmiyor. Hele kişinin eğitime kendi seçimi ile değil de yöneticisinin ataması ile gelmesi durumunda sıfıra yakın öğrenme gerçekleşiyor diyebilirim.

Tabii eğitmen performansının ve içerik kalitesinin katılımcıların öğrenim sonuçları üzerinde doğrudan etkisi var. Ama yıllardır bu işin içinde ve hep belirli bir kalitenin üzerinde aktarımlar yapan birisi olarak diyebilirim ki sorun çoğu zaman eğitmenden değil katılımcılardan kaynaklanıyor. Çünkü katılımcılar bir şey öğrenmeye gelmiyorlar.

Katılımcıların eğitim sırasında öğrenmeye hevesli olmadığını anlamak çok kolay.

İşte size bazı ipuçları;

 • Eğitim öncesinde eğitimen ve içerik konusunda hiç bir araştırma yapmamış olmaları.
 • “Eğitimden beklentiniz nedir?” sorusuna boş gözlerle bakıp durumu idare edecek yanıtlar vermeleri.
 • Eğitim sırasında not tutmamaları, soru sormamaları ve katılım göstermemeleri.
 • Eğitim sonrasında eğitimenle iletişim kurmaya çabalamamaları, en azından onu sosyal medyadan izlemeye çalışmamaları.

Bana kalırsa beyaz yakalıların öğrenme hevesinin bu kadar düşük olmasının çalıştıkları kurumlardan ve kendilerinden kaynaklanan çeşitli nedenleri var.

Kurumların eğitimi bir motivasyon aracı olarak görmesi ama katılımcıların eğitimde öğrendiklerini uygulayacak fırsat ve ortamı onlara sunmamaları insanların öğrenme heveslerini kıran en önemli unsurlardan.

Yaratıcılık ve inovasyon alanındaki eğitimlerimde bu etkiyi yakından gözlemleyebiliyorum. Katılımcılar öğrendiklerinin şirketlerinde uygulanmayacağını, kurum kültürü ve süreçlerin kendilerini engelleyeceğini söylüyorlar.

Ama öğrenme hevesini esas zedeleyen konu katılımcıların  “heyecan veren bir gelecek hayallerinin” olmaması bence.

Kurumsal çarkın dişlileri ve günlük hayatın koşuşturması beyaz yakalıları bazen o kadar bunaltıyor, gelişim ateşlerini o kadar söndürüyor, gelecekle ilgili hayal kurmalarını o kadar köreltiyor ki, yeni şeyler öğrenmek, kendilerini geliştirmek ve hayallerine ulaşmak için yeni şeyler denemek onlar için tamamen anlamsız hale gelebiliyor.

Onlar ileriye doğru hareket eden değil, yerinde sayan ofis çalışanlarına dönüşüyorlar desem abartmış olmam sanırım.

Öte yandan ne zaman eğitimlerimde öğrenme hevesi yüksek insanlara rastlasam, hayatları ve işleri ile büyük hayallere sahip olduklarını gözlemliyorum. Bana hayallerinin perspektifinden sorular soruyor, anlattıklarımın hayallerine yürümek için nasıl işe yarayabileceğini tartıyorlar.

Yani öğreniyorlar.

Gelecekle ilgili ilham verici bir hayal sahibi olmak, insanları yeni bilgilere, kavramlara, deneyimlere açık kılıyor, beyinlerini hareketlendiriyor, duyularını açıyor adeta.

Edgard Allan Poe hayal kurmanın insanların öğrenme performansına etkisini şu sözlerle ifade etmiş “Gündüzleri de hayal kuranlar, sadece geceleri rüya görenlerin gözden kaçırdıklarını farkederler.”

Peki sizin bir hayaliniz var mı, yoksa eğitimlerde önünüzdeki boş kağıta yeni imza denemeleri yaparak geçiriyorsunuz değerli zamanınızı?

3 cevap

 1. İlmi Yavuz dedi ki:

  Kurum içinde ki engellemelerin bir mazeret olarak kabullenemiyorum. Sıkıntı engellemeler değil öğretmek istediğinizde eğitecek insan bulunamamasıdır.
  Eğitimcilerin otellerde ki en büyük sıkıntısı eğitecek insan bulamamasıdır. Zira insanlar kendilerini işe o kadar kaptırır ki, operasyonel konuların dışı onlar için iş sayılmıyor.

 2. Simge dedi ki:

  Buna en can yakan örnekler öğretmenler. (Düzeltme talebi:sanırım Edgar Allan Poe’dan bahsediyorsunuz edward alan poe diyerek)

Bir Cevap Yazın