+905325441237
bora@ozkent.co

Hayatımda Son Kez Satın Aldığım Ürünler

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

İnsan bazen etrafındaki dünyanın ne kadar hızlı değiştiğini fark edemiyor. Oysa dijitalleşme gibi devrimsel değişimlerin günlük hayatlarımız üzerinde kendisini yavaş yavaş hissettiren ama çok köklü o kadar çok etkisi var ki.

Mesela yeni teknolojiler sayesinde modern hayatın vazgeçilmez gözüken bazı öğeleri hayatımızdan çıkıyorlar yavaş yavaş.

Bazı fiziksel ürünleri hayatımda son kez satın aldığımı düşünüyorum. Bazılarını ise zaten epey zamandır hiç satın almıyorum. Dijitalleşme bu ürünlerin sunduğu değere, fiziksel ürünün kendisini satın almadan, ihtiyacım oldukça anında erişebileceğim hizmetlerle kavuşmamı mümkün kılıyor.

İlk bakışta bu argümanım size biraz ters gelebilir belki. Ama gelin birlikte biraz kafa yoralım. İşte zaman içerisinde tamamen terkedeceğim bazı ürünlerin listesi.

Televizyon:

Kesinlikle son televizyonumu kullanıyorum şu anda, bundan çok eminim.

Netflix gibi içerik platformları geliştikçe, geleneksel televizyon kanallarına ve dolayısı ile onları yansıtan hantal televizyon cihazlarına ihtiyacım kalmıyor. Mesele Netflix içeriğini yansıtacak bir yüzeyse, tableti tercih ediyorum çoğu zaman, kullanımı daha pratik, görüntü kalitesi harika. Hem Augmented Reality teknolojileri ile herhangi bir ekrana da ihtiyaç kalmayacak zaten gelecekte, filmleri adeta zihnimizin içinde oynatacağız.

Cep Telefonu:

Geçen yıl eşimin hediye ettiği IPhoneX’in son telefonum olacağını tahmin ediyorum. Teknolojinin gelişme hızına bağlı olarak belki bir telefon daha… ama onun son olacağına neredeyse eminim.

Yeni Apple Watch’ların entegre sim kart, kablosuz kulaklık ve SİRİ kombinasyonu ile kocaman bir cep telefonunu taşımayı gereksiz hale getireceklerini öngörüyorum. Android cihazlarda da benzer gelişmeler olacaktır.

Fotoğraf çekmek için ise akıllı gözlükleri ya da lensleri kullanıyor olacağız yakın gelecekte. Ha sessiz bir ortamda mesaj atma işi nasıl çözülür diyorsanız, yanıtım sessiz olmanız gereken yerlerde zaten mesaj da atmamanız gerekir olur bu arada. Biraz saygı lütfen…

Otomobil:

En çok kurtulmak istediğim fiziksel ürün bu.

Masraflı, pahallı, zahmetli ve çevre düşmanı ilkel araçlar otomobiller. UBER gibi hizmetler geliştikçe ve otonom araçlar devreye girdikçe özellikle şehir içi ulaşımda otomobile hiç gereksinim duymayacağız. Türkiye’nin kendine hoş koşulları süreci biraz geciktirebilir tabii, ama sonuç kaçınılmaz, tarih geriye doğru akmaz.

Ha bir Tesla Roadster hediye edilirse ona hayır demem, o ayrı:)

Bilgisayar

İşlerimin %90’ını tabletimle yapabilir hale geldim. Ama örneğin fatura kesmek gibi bazı işlerde hala bir laptopa ihtiyaç duyuyorum. Özellikle IPadPro’daki gelişmelere bakarak önümüzdeki yıllarda tabletlerin bilgisayarları tamamen gereksiz hale getireceğine inanıyorum.

Bir de printer ve projektör gibi yan unsurların tabletlerle daha uyumlu hale gelmesi gerekiyor, ne yazık ki bu alan oldukça yavaş ilerliyor. Ama yine de sanırım son bilgisayarımı kullanıyorum.

Takım Elbise, Kravat ve Makosen Ayakkabı:

En son takım elbisemi alalı 6-7 yılı geçiyor. Tabii kravatımı da öyle. E takım elbise ve kravatınız yoksa makosen ayakkabı almanın da alemi yok.

Çok şükür bütün bu insana işkence etmek için tasarlanmış tuhaflıklardan kurtuldum. Etrafımdaki insanların da bu ürünleri hızla terkettiklerini görüp seviniyorum. Yeni çalışma hayatı daha özgürlükçü, daha rahat, daha insanca.

En azından çoğu şirkette durum bu, yoksa ortaçağdan kalma takım elbise mecburiyetli işkence haneler de yok değiller hani.

Peki Ya Üretime Ne Olacak?

Bu fiziksel ürünlerden kurtulacak olmam kendi adıma ve ekosistem adına yararlı.Daha hafif, daha az ıvır zıvıra ihtiyaç duyacağımız bir geleceği son derece heyecan verici buluyorum.

Peki ama tüm bu ürünleri üreten firmalara ne olacak?

Pek de iyi şeyler olmayacak galiba.

Bu da başka bir yazının konusu olsun.

Bir Cevap Yazın