+905325441237
bora@ozkent.co

Hayatınızı Değiştirdiğiniz Anlar

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Çok başarılı insanların hayatlarını her okuduğumda fark ettiğim ortak bir tema var: Hayatlarını değiştirdikleri anlar.

Hayat değiştiren anlar insanların kendilerinden hiç beklenmeyen, yetki ve sorumluluklarını aşan, görevlerinin ötesindeki eylemleri gerçekleştirmeleriyle ortaya çıkıyorlar.

Forbes dergisi tarafından “ABD’nin servetini kendisi yapmış en zengin kadınları” listesinde 19. Sırada yer alan Türk girişimci Eren Özmen’in de benzer bir hikayesi var.

Eren Özmen bugün eşi Fatih Özmen ile birlikte Elon Musk’un SpaceX’i gibi uzay yolculuğu firmaları ile rekabet eden, NASA ve diğer pek çok ABD kamu kuruluşunun milyarlarca dolarlık ihalelerini kazanan Sierra Nevada şirketinin sahibi. Çiftin kişisel servetleri 1.8’er milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Eren Hanım Türkiye’de üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ABD’ye master yapmak için gidiyor. Öğrencilik yılları boyunca maddi sıkıntılarını aşmak için çok sayıda farklı işler yapan Eren Özmen bir ara yıllar sonra sahibi olacağı Sierra Nevada’nın gece temizlikçisi olarak bile çalışmış.

Okulu bitirdikten sonra bir küçük bir şirkette çalışmaya başlayan Özmen daha işinin ilk gününde muhasebe hesaplarının elle tutulduğunu ve bunun verimsizliğe yol açtığını görmüş. Patronuna bir bilgisayar almayı teklif eden Özmen’in talebi çok maliyetli olduğu gerekçesi ile red edilmiş.

İşte Özmen’in hayat değiştiren hamlesi o anda ortaya çıkmış.

Eren Hanım patronun söylediklerine razı olacağına ilk maaşıyla bir bilgisayar alıp şirkete gitmiş ve süreci çok hızlandıracak şekilde muhasebe süreçlerini yeniden düzenlemiş. Aldığı riskin ve görev tanımını aşmanın ödülünü hızla alan Özmen mali işler müdürlüğüne getirilmiş.

Bu ayın Forbes dergisinde Eren Özmen’in ve yıllar sonra satın alıp hızla büyüttüğü Sierra Nevada şirketinin müthiş hikayesini okuyabilirsiniz.

Elbette Eren Özmen’in tüm başarısını kendi cebinden bilgisayar aldığı tek bir hayat değiştiren hareket ile açıklamak mümkün değil. Ama insan o gün bilgisayar almak yerine elle muhasebe tutmaya devam etseydi hayatının nasıl akacağını merak etmeden de geçemiyor.

Peki siz hayatınızı değiştirecek ne yaptınız? Paylaşsanız ne güzel olur, birbirimizden bir şeyler öğrenebiliriz belki.

Bir cevap

  1. Arayan adam dedi ki:

    Her yaptığım işte battım , özel sektörde babamla çalıştım şirketi bana bıraktı şirkete iş bulamadım , maaşlı başka işe girdim , kendi işim kapandı. Maaşla Çalıştığım şirket yıllar sonra kapandı , kendim eticaret sitesi kurdum aracı şirket yardımıyla belki duymuşsunuzdur incir şirketi iflas etti eticaret şirketim kapandı. Ailemde hayvancılık devam ediyordu gelecek için yan olarak çifçilik yaparım diyordum ailem çiftliği sattı oradaki hayallerim battı. Su bayisi vardı arkadaşın orayı devralacaktım oda bana satmak istiyordu istediği küçücük bir parayı bulanadım şirket başkasına satıldı, gıda ürünü bayiliği alacaktım başladı gibi sonra ürün vermeyi bıraktılar kaldı. Emlak işine girdim yüksek fiyatlı arsalar var elimde milyon dolarlık arsalar aracılık yapıyorum piyasada satılmıyor elimde kaldı, hala maaşlı bir işte çalışıyor , kendi işimi kurmanın hayallerini kuruyor ,sermayesiz , aramaya devam ediyorum. Belki benimki bir başarı değil edison un dediği gibi sonuca götürmeyen onlarca yol buldum.

Bir Cevap Yazın