+905325441237
bora@ozkent.co

Hayatınızı Küçültmek İçin Oruç Tutun

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

whereyat_621739789

Bir önceki yazım oldukça ilgi gördü. Demek ki hayatını küçültmek isteyen, bu yola zaten çıkmış olan, uyanış halinde bulunan ya da nereden başlayacağını bilemeyen çok insan varmış etrafta. Sevindirici.

Yazıyla ilgili en sık aldığım soru “tamam da nereden başlayalım küçülmeye?” oldu.

Akıllıca bir soru ama tek bir doğru yanıtı olduğunu düşünmüyorum. Herkesin gereksiz yere büyüttüğü şeyler birbirinden farklı olabilir neticede.

Örneğin ben en gereksizce büyümüş şeyim göbeğimdi.

Evet göbeğim. Üzücü, karizma çizici, sevimsiz ama kocaman bir gerçek. O nedenle hayat küçültme faaliyetlerinde göbekle ilgili bir tasarruf yapmam elzemdi. Sizi bilemem.

Aslında göbekli olmak bir sonuç. Yediklerinizin kalorisinin tükettiğiniz kaloriden fazla olmasının uzun vadedeki kaçınılmaz sonucu yani. Bu kadar basit yani.

Matematiği bu kadar basit bir meselenin insanlığın en ciddi problemlerinden birisine dönüşmesi inanılmaz derecede şapşalca. Obezite yaşadığımız sağlık sorunlarının büyük bir kısmının baş mimarı, sebepleri de son derece iyi biliniyor ama azalacağına sürekli artıyor. Uzaylılar gerçekten bizi izliyorlarsa bu tür şapşallıklarımıza epey gülüyorlardır.

Göbek küçültmek için yapılması gereken temel iki eylemden birisi vücuda kalori girişini azaltmak. Yani az yemek yemek.

Az yemek yemek sadece göbeğinizi değil, harcamalarınızı da küçülteceğinden genel hayat küçültme stratejisi ile tamamen uyumlu bir eylem bu arada.

“Ne yemek yiyeceğim?” sorusundan kurtulmak da hayat karmaşasının azalmasına iyi gelir, öyle değil mi? Daha dar kıyafetlere sığabileceğinizden Zara, H&M gibi biz şişmanlara insan değilmişiz gibi davranan ucuzca markalardan da alışveriş yapabileceğinizden giyim maliyetlerini de küçültebilirsiniz.

Lakin göbek küçültmekle ilgili araştırmalara başladığımda bir anda yine hayatımı büyüten, karmaşıklaştıran ve zihnimi bulandıran bir sürü kitap, diyetisyen, diyet türü, blog yazısı ve video ile karşılaştım. İnsanoğlunun basit meseleleri karmaşıklaştırmak konusunda inanılmaz bir yeteneği var.

Sonunda bana uygun olan yöntemi buldum bütün bu karmaşanın içinde ve son bir aydır uyguluyorum. Sonuçlar şimdilik çok iyi. 9 kiloya yakın verdim, pek de zorlanmadan.

Yöntem basit, oruç tutuyorsunuz.

Şapşalca basit bir yöntem yani.

Nasıl mı oruç tutacaksınız?

O da bir sonraki yazının konusu olsun artık:)

2 cevap

  1. exita1 dedi ki:

    Oruç tutmak şapşalca bir yöntem değil ibadettir.

Bir Cevap Yazın