+905325441237
bora@ozkent.co

Her İnovasyon Bir "Remix"tir

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

İnovasyon deyince akla hep yepyeni, daha önce kimseler tarafından düşünülmemiş fikirler gelir.

Oysa çoğu zaman inovatif bulduğumuz fikirler sadece daha önce bulunmuş fikirlerin ve icatların yeni kombinasyonlarla biraya getirilmesinden oluşurlar.

Bir diğer deyişle aslında yepyeni dediğimiz fikirlerin çoğu daha önceki fikirlerden çalıntılar, esintiler ve ödünç almalarla doludur.

Örneğin artık hayatlarımızdan çıkan ama bir zamanlar dünyayı değiştiren daktiloların ilk başarılı ticari üretimi her ne kadar Christopher Latham Sholes tarafından yapılmışsa da, daktilosunda kullandığı klavye fikri için esini piyanodan almıştır. Daha sonra fikir yavaş yavaş gelişerek bugün kullanıdığımız qwerty klavyeler ortaya çıkmıştır.

Yaratıcı dahi olarak adlandırlan Picasso’nun “İyi sanatçılar kopya çekerler, büyük sanatçılar ise çalarlar” demiş olması, yeni fikirlerin ortaya çıkmasında çalıntıların, esintilerin ve ödünç almaların ne kadar önemli olduğunu ortaya güçlü bir şekilde koyuyor sanırım.

Yukarıdaki resimde de Henry Ford’un yaratıcılığa benzer bir bakış açısından baktığını gösteren sözleri var: “Yeni hiç bir şey icat etmedim. Sadece başka insanların yüzlerce yıl boyunca çalışarak keşfettiklerini biraraya getirdim. Gelişim, o gelişimi mümkün kılan faktörler hazır olduğunda oluşur ve kaçınılmazdır”.

Kirby Fergusson inovasyonun konusundaki bu temel gerçeği 4 bölümlük harika bir video serisi ile sunmuş ve seriye “Everything is A Remix”adını vermiş. Ben çok beğendiğim 3. videoyu aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Serinin diğer videolarını da mutlaka seyretmenizi tavsiye ederim.


Everything is a Remix Part 3 from Kirby Ferguson on Vimeo.

Bir Cevap Yazın