+905325441237
bora@ozkent.co

Her Şeyi Bilenlerin Memleketi Burası

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Announcing her impressive speechDün televizyonda bir tartışma programına denk geldim. Kendilerine “futurist” ünvanı yakıştıran bir takım insanlarla geleceğin neye benzeyeceği üzerine sohbet ediliyordu.

Güzel, geleceği konuşanları severim.

Yapay zeka dünyayı ele geçirecek, 3 boyutlu baskı ile herkes üretici olacak, Bitcoin devletleri yıkacak tadında geyikleri kim sevmez ki? Hele gelecekte hangi meslekler popüler olacak gibi can alıcı meseleler de konuşuldu ki,  bunlar herkesin ilgini çeker elbette.

Sonra spiker “Sizce gelecekte din adamlığı diye bir meslek olacak mı?” diye soruverdi.

Ve din, tarih, siyaset,  maneviyat, psikoloji gibi konularda hiç bir eğitimi olamayan 3 panelist de hiç utanmadan bu konuda da üstün kanaatlerini belirttiler.

Birisi gelecek de her sektörde aracılar ortadan kalkacak, aplikasyonlar rahatlıkla din adamlarının yerini alabilirler gibi akıllara ziyan bir yanıt verdi. İkincisi mindfulness gibi şeylerin dinin yerini alacağını ima etti. Son konuşmacı biraz daha insaflıydı “bence maneviyatın önemi azalmaz” dedi.

Bizim memlekette hakikaten herkesin ne kadar çok şeyi bilebildiğini hayretle gözlemleyip kendi cehaletime yandım bir kez daha.

Bence siz böyle olmayın ama. Ne hakkında konuştuğunuzu bilmekte fayda var, yoksa güler size bilgiye hakim olanlar.

“Bilmiyorum” demek candır bazen, hatırlatayım dedim.

Bir Cevap Yazın