+905325441237
bora@ozkent.co

Herkes İnovasyon Yapamaz, Bırakın Bu Palavraları!..

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

boaz-tamir-on-why-leaders-should-not-be-afraid-of-change

İnovasyon yolculuğuna çıkan kurum yöneticilerinin pek de doğru olmayan bir bakış açısından bahsetmek istiyorum bugün; inovasyonu bir kültürel dönüşüm projesi olarak ele almalarından.

Sanırım bu çok hatalı yaklaşıma herkesin inovasyon yapabileceğine dair saf  inanç neden oluyor.

Evet, kulaklarınıza inanabilirsiniz; inovasyonu herkes yapamaz diyorum bir inovasyon eğitmeni olarak.

İnovasyonu bazı ilginç karakteristik özelliklere ve özel geliştirilmiş becerilere sahip insanlar yapabilirler.

Ben bunlara “inovasyon elitleri” adını veriyorum.

Dünyada inovasyon konusunda başarılı hangi şirkete bakarsanız bakın, sürecin bir avuç elit insan tarafından yönetildiğini görürsünüz.

Bu elit insanlar tasarımcı düşünme ve yalın girişimcilik gibi metodolojilere derinlemesine hakimlerdir.

İnovasyon elitleri risk alma, deneycilik, sorgulama, araştırma, öğrenme aşkı ve ilk bakışta anlamsız gibi görünen bilgiler arasında yeni bağlantılar kurabilmek gibi keşif becerilerinde de üstün yeteneklere sahip olurlar.

Tabii üzerinde çalışılan konu hakkında teknik bilgiye ve bilimsel gerçeklere hakim olmaları da şarttır.

Bütün bunların üzerine dirençli ve mücadeleci de olmaları gerekir, çünkü büyük inovasyonlar ancak zorlu ve acılı süreçlerle ortaya çıkabilirler. Bu zorluğa dayanabilecek insan sayısı sandığınızdan çok daha azdır.

Bir yanlış anlama olmasın yalnız!

Herkes fikir bulabilir, buna kesinlikle itirazım yok. Herkes kendisinin ya da bir müşterinin yaşadığı zorlukları gözlemleyerek yaratıcı fikirler geliştirebilir. Herkesin fikirlerini ifade edebileceği platformlar kurmalısınız kesinlikle.

Ama bulunan bir fikrin bir inovasyona dönüşmesinde, yani gerçek bir ürün, hizmet ya da iş modeli haline gelmesinde iyi niyet kesinlikle yetmez. Teknik ve zorlu bir sürecin profesyonelce ve tutkuyla yönetilmesi gerekir. Ve bu da ancak doğru imanlarla donatılmış  inovasyon elitlerinin becerebileceği bir şeydir.

Eğer şirketinizin inovasyon performansını arttırmak istiyorsanız kültürel dönüşüm gibi sonu belli olmayan bir yolculuğa çıkmayın sakın.

Onun yerine bünyenizde barındırdığınız “potansiyel” inovasyon elitlerini keşfetmeyi, onları donatmayı ve önlerindeki engelleri kaldırmayı amaç edinin kendinize. Bu elitlerin neler yapabileceklerine şaşıracaksanız.

Eğer bünyenizde hiç potansiyel inovasyon eliti barındırmıyorsanız -ki bu çok düşük bir olasılıktır- önce insan kaynağı politikalarınızı gözden geçirmeniz daha akıllıca olacaktır.

Bir Cevap Yazın