+905325441237
bora@ozkent.co

Herkes Sizi Başarısız mı Buluyor? Harika, Doğru Yoldasınız!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Geçmiş başarısızlıklarımızın moral bozukluğundan kurtulmak, yarattıkları yıkıcı psikolojinin etkisini atlatmak zor. Kendi hayal kırıklıklarımdan şahidim.

Hele bir de ne kadar başarısız olduğunuzu ve ömrünüzün gerisinde de bir yere varamayacağınızı söyleyen birileri varsa etrafınızda işiniz daha da çetrefilli.

Ya da tam tersi.

Belki de başarısız olmuşsanız, etrafınızdakiler sizi bir “kaybeden” olarak yaftalamışsa, çok büyük bir başarının eşiğinde olabilirsiniz.

İşte size bir kaç şahane örnek.

Michael Jordan yeteneksizliğinden dolayı lise basketbol takımından atılmış.

Steven Spielberg liseyi bile bitirmemiş, film okuluna başvurusu ise 3 kez reddedilmiş.

Thomas Edison öğretmeni tarafından “öğrenemeyecek kadar aptal” diye yaftalanmış, çalışan ilk ampülü üretmek için 1.000 başarısız deneme yapmış.

Honda’nın kurucusu Soichiro Honda gençliğinde Toyota’ya mühendis olmak için başvurmuş ama reddedilmiş.

Beethoven’in müzik öğretmeni onu yeteneksiz bulmuş, besteci olmasının imkansız olduğunu söylemiş. (Bu arada Beethoven’in sağır olduğunu da hatırlıyorsunuz değil mi?)

Fred Smith Yale Üniversitesi’nde öğrenciyken “bir günde teslimat” üzerine bir tez yazmış. Tezi beğenilmeyen ve zar zor bir “C” notu alabilen Smith, daha sonra FedEx’i kurmuş.

Böyle o kadar çok hikaye var ki.

Eğer başkaları sizi başarısız olarak değerlendiriyor, umutsuz vaka olduğunuzu iddia ediyorsa belki de çok mutlu olmalısınız.

Belki onların hayal dahi edemediği şeyler düşündüğünüzden, kavrayamadıkları yeteneklere sahip olduğunuzdan, alıştıkları oyunu kökten değiştirmeye çalıştığınızdan sizi anlayamıyorlardır.

Hatta belki de sizden korkuyor ya da kıskanıyorlardır.

Boşverin başkalarının ne  söylediğini, işinize bakın siz.

Oyun değiştirenlerin değeri tarihte her zaman sonradan anlaşılmış, siz neden bir istisna olasınız ki?

Bir Cevap Yazın